"> Litwa: Pierwsze światowe zawody rzucania… ogórkiem w dal w Kiejdanach – wiadomosci.com

Litwa: Pierwsze światowe zawody rzucania… ogórkiem w dal w Kiejdanach

Litwa: Pierwsze światowe zawody rzucania… ogórkiem w dal w Kiejdanach

Zawody rzucania ogórkiem w dal był zwieńczeniem Święta Ogórka w Kiejdanach na Litwie. Choć festiwal, w którym główną rolę odgrywa popularne warzywo odbywa się od wielu lat, to rzucanie ogórkiem zorganizowano po raz pierwszy.
Święto Ogórka to huczna impreza, której towarzyszą wystawy, koncerty ludowe oraz zawody sportowe z wykorzystaniem tego warzywa. W tym roku premierowo zorganizowano turniej w rzucie ogórkiem w dal. Udział wzięło 51 zawodników. Każdy miał do wykonania dwa rzuty. Zwyciężył mieszkaniec Wilna – Justinas Raczkausas, którego wynik to blisko 84 metry. Wśród kobiet bezkonkurencyjna okazała się mieszkanka Kiejdan – Jolanta Jakiene, która rzuciła na odległość 47 metrów. Otrzymali oni w nagrodę po 500 euro, ufundowane przez mera rejonu kiejdańskiego Sauliusa Grinkievicziusa.
Święto Ogórka odbywa się w Kiejdanach od 21 lat. Jest okazją do spotkań rolników z całego regionu. Podczas festiwalu odbyły się też zawody gospodyń na najsmaczniejsze dania z ogórka. Wszyscy uczestnicy byli też częstowani jajecznicą z 999 jaj i ogórków.

W Kiejdanach ogórki są uprawiane na blisko 40 hektarach powierzchni. Dlatego położone w centralnej części kraju miasto nazywane jest często zagłębiem ogórkowym Litwy. Pierwsze wzmianki o uprawie ogórków na tych terenach pochodzą z XV wieku. Jednak hodowla tych warzyw na masową skalę rozpoczęła się cztery stulecia później. W czasach Związku Radzieckiego ogórki były w tym miejscu głównym źródłem utrzymania.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Zalewski/to/COMMENTS

WORDPRESS: 0