Litwa: Myśliwce NATO przechwyciły 11 rosyjskich samolotów

Litwa: Myśliwce NATO przechwyciły 11 rosyjskich samolotów

Myśliwce NATO, pełniące misję Baltic Air Policing, przechwyciły w minionym tygodniu 11 rosyjskich samolotów. Większość z maszyn nie przedstawiła planów lotów i nie nawiązywała komunikacji. 

Jak informuje litewskie Ministerstwo Obrony, rosyjskie maszyny kierowały się przeważnie do obwodu kaliningradzkiego albo z niego wylatywały. Najwięcej pracy natowscy lotnicy mieli między 28 a 30 sierpnia. W tych dniach myśliwce pełniące dyżur bojowy startowały dziewięciokrotnie, aby rozpoznać i eskortować rosyjskie samoloty.

Wśród rozpoznanych w tych dniach maszynach były samolot rozpoznawczy Su-24MR, pasażerski An-24, transportowy An-12 i Ił-76. Temu ostatniemu 28 sierpnia towarzyszyły też myśliwce Su-27, które zawróciły do obwodu kaliningradzkiego. W sumie w sierpniu samoloty biorące udział w misji Baltic Air Policing musiały startować 40 razy.

Przestrzeń powietrzna Litwy, Łotwy i Estonii do końca sierpnia była chroniona przez stacjonujących w Szawlach Węgrów i wspierających ich Hiszpanów oraz przez lotników brytyjskich, przebywających w estońskiej Amari. Jutro w litewskiej bazie nastąpi uroczyste przekazanie misji Belgom i Duńczykom. Z kolei w Estonii do końca roku będą stacjonowali Czesi.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Kamil Zalewski/Wilno/em/sjoCOMMENTS

WORDPRESS: 0