HomeŚwiat

Liturgia Męki Pańskiej w Watykanie: Pandemia ukazała ludzką słabość, ale i solidarność

Liturgia Męki Pańskiej w Watykanie: Pandemia ukazała ludzką słabość, ale i solidarność

Papież przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w bazylice świętego Piotra. W homilii Kaznodzieja Domu Papieskiego powiedział, że pandemia koronawirusa ukazała słabość i bezsilność człowieka, ale również przejawy wielkiej ludzkiej solidarności.

Oprócz sprawujących liturgię w nabożeństwie wzięło udział kilka osób. Papież zgodnie z tradycją nie wygłosił kazania. Franciszkanin Raniero Cantalamessa powiedział w homilii, że krzyż Chrystusa zmienił sens ludzkiego bólu i cierpienia, fizycznego i moralnego.

Nawiązując do dramatu pandemii zauważył, że zburzyła iluzję ludzkiej wszechmocy: „Wystarczył najmniejszy, bezkształtny element natury – wirus, aby nam przypomnieć, iż jesteśmy śmiertelni, a potęga militarna i technologia nie wystarczą, żeby się uratować”.

Kaznodzieja Domu Papieskiego dodał, że teraz Bóg cierpi razem z nami. Podkreślił, że dawno ludzkość nie czuła się tak solidarna jak obecnie. Wyraził przekonanie, że po pewnym czasie wyjdziemy ze swoich domów i rozpoczniemy nowe życie, braterskie, bardziej ludzkie i chrześcijańskie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Kowalczuk/w wkCOMMENTS