14.6 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

List zakopany w butelce i ludzkie szczątki. Kolejne niezwykłe odkrycia w gminie Komańcza

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

We wtorek, 4 sierpnia, podczas prac przy budowie gazociągu Strachocina– Granica RP ze Słowacją, na wzniesieniu ok. 1200 m na południe od drogi Komańcza – Duszatyn, natrafiono na zakopaną w ziemi butelkę z listem.

Dokument przeleżał w ziemi 78 lat. – Okazuje się, że starsi mieszkańcy Komańczy pamiętają niektóre osoby wymienione w liście, co jeszcze bardziej uwierzytelnia znalezisko – mówi Roman Bzdyk, wójt gminy Komańcza. – Ponieważ posiadamy mnóstwo artefaktów wydobytych w ramach prac archeologicznych, rozważymy w przyszłości otworzyć salę, w której je wyeksponujemy dla zwiedzających.

Znaleziony dokument zawiera następującą treść: „Komańcza, 19 VI 1942 r. Protokół Spisany w dniu 19 VI 1942 r. na górze „Czerteż” przy stabilizacji punktu triangulacyjnego: Obecni Jan BACHTA – prowa. roboty (z Bóbrki w Łany woj. Lwów) figurant: KOŃ Stefan, szar. Hryć HARHAJ, Michał HARHAJ, Maria KOCHOTYK – ze wsi Komańcza Sołtys był KOŁYMON Stefan, Kierownik Komasacji Jerzy DWORSKI – kier. Urzędu Ziemskiego: KOPIETZ Wilchelm ze Sanoka W Europie całym świecie Wojna światowa rozpoczęta w 1939 r. Hitler zajął Polskę, Francję, Belgię, Holandię, Danię, Norwegię, Czechy, Grecję, Jugosławię a w rok 1941 w 22 czerwca wszedł do Rosji i dzisiejszym dniu są walki pod Charkowem – Sewastopolem (Ukraina). Do osi należą Niemcy – w tym Japonia. Słowacja. Węgry. Bułgaria. Po drugiej stronie cały świat z Ameryką i Anglią na czele – V Na tym protokół zakończono i podpisano Jerzy BACHTA (podpis naczelny)”.

To niejedne ważne odkrycie w ostatnim czasie w gminie Komańcza. Niedawno pisaliśmy o plebani dawnej greckokatolickiej cerkwi parafialnej pw. św. Michała Archanioła czy grocie włóczni z epoki brązu. Jest duża szansa na kolejne znaleziska. W dalszym ciągu trwają bowiem prace przy budowie gazociągu oraz prace archeologiczne na terenie cmentarzy wojennych w Łupkowie i w Zubeńsku. Dotychczas udało się odkryć kilka szkieletów ludzkich oraz liczne artefakty, m.in. łuski, guziki, przedmioty osobiste, np. krzyżyk prawosławny.

Ponadto badania ujawniły kształty zbiorowych mogił oraz sposób pochówku. Będą również prowadzone badania antropologiczne, które pozwolą stwierdzić okoliczności śmierci i jej orientacyjny czas. – Badania prowadzone są w ramach praktyk studenckich Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pod kierownictwem dr Marcina Czarnowicza – dodaje wójt Roman Bzdyk. – Ich celem jest ujawnienie i zewidencjonowanie zatartych miejsc pochówków z czasów I wojny światowej. Ich pozytywna weryfikacja będzie ujęta w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Na tym etapie badań nie są planowane prace ekshumacyjne szczątków ludzkich.

 

Sabina Tworek aip
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520