4.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

List wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej ws. polskich ustaw sądowych. Czy czeska polityk przekroczyła swoje uprawnienia?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro planuje odpowiedzieć na list wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej. Michał Dworczyk zastrzegł w radiowej Trójce, że wie o tym z przekazów medialnych.

W piątkowym liście czeska polityk zaapelowała do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu o skonsultowanie nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym z Komisją Wenecką i wstrzymanie prac nad nią do czasu otrzymania oceny.

Michał Dworczyk w Salonie Politycznym Trójki powiedział, że apel wiceprzewodniczącej Jourovej był „nietrafiony”. Dodał, że nie przesądza, czy na list odpowie premier Mateusz Morawiecki. „To jej indywidualna inicjatywa i też warto podkreślić, że miała ona miejsce, zanim zostały wprowadzone do projektu poprawki, które zmieniły projekt ustawy, która została ostatecznie w takim kształcie przyjęta” – powiedział szef Kancelarii Premiera. „My co do zasady odpowiadamy na wszelkie pisma i wystąpienia ze strony Komisji czy jej urzędników, ale jak będzie w tej konkretnej sytuacji, tego nie jestem w stanie powiedzieć. Jeżeli pan minister Zbigniew Ziobro odpowie, to będzie to w moim przekonaniu wystarczające” – wyjaśnił Michał Dworczyk.

Na list wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej odpowiedział już marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Napisał, że uważa za swój obowiązek czuwanie nad prawidłowym przebiegiem procesu legislacyjnego w Senacie i zapewnił, że Senat uwzględni sugestie czeskiej polityk oraz że zostaną przeprowadzone konsultacje „zarówno z polskimi, jak i międzynarodowymi” stronami, które są zainteresowane sprawą.

Nowelizacja ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym została przyjęta przez Sejm w piątek. Poparło ją 233 posłów, 205 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. Nowe prawo rozszerza zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych. Zwiększa także kompetencje Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego o rozstrzyganie spraw w przypadku procesowego kwestionowania statusu sędziego lub jego uprawnień do sprawowania wymiaru sprawiedliwości.

Nowelizacja zakłada również wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania, mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Chodzi na przykład o działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/PR3, wczesn./Wj/Siekaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520