HomePILNE

Liczba ofiar COVID-19 na świecie to ponad 88 tysięcy, a wszystkich zakażonych jest ponad półtora miliona

Liczba ofiar COVID-19 na świecie to ponad 88 tysięcy, a wszystkich zakażonych jest ponad półtora miliona

Liczba ofiar COVID-19 na świecie to ponad 88 tysięcy, a wszystkich zakażonych jest ponad półtora miliona. Takie dane podaje amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Maryland, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Najszybciej liczba zmarłych oraz zakażonych rośnie w Wielkiej Brytanii, Francji oraz Stanach Zjednoczonych.

Tylko wczoraj w Wielkiej Brytanii zmarło niemal tysiąc osób, a liczba zakażonych przekroczyła 7 tysięcy. Brytyjski premier Boris Johnson, który także zakaził się koronawirusem i jest na oddziale intensywnej terapii, czuje się lepiej. Z kolei w Stanach Zjednoczonych liczba zakażeń jest największa na świecie i wynosi obecnie 435 tysięcy. W stanie Nowy Jork zmarło wczoraj niemal 800 osób.

Spada natomiast dobowa liczba zgonów we Włoszech i w Hiszpanii, ale Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, by nie znosić zbyt szybko restrykcji w poszczególnych krajach. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus apeluje też, by nie wykorzystywać pandemii w polityce. To odpowiedź na wcześniejsze oskarżenia WHO przez Donalda Trumpa o zbyt wolną reakcję na pojawienie się wirusa w Chinach. “Politycy powinni skupić się na ratowaniu ludzi. Proszę, nie mieszajmy polityki do tego wirusa. Jeśli chcecie wykorzystywać sytuację do polityki, jeśli chcecie mieć o wiele więcej worków z ciałami, to proszę bardzo. Jeśli nie chcecie, powstrzymajcie się od mieszania w to polityki” – mówił.
W podobnych słowach wypowiedział się sekretarz generalny ONZ. Z kolei papież Franciszek skrytykował “hipokryzję” niektórych polityków, choć żadnego z nich nie wskazał po nazwisku.

Premier Włoch Giuseppe Conte zaapelował do Unii Europejskiej o zdecydowane działania w sprawie koronawirusa i ostrzegł, że kryzys grozi rozpadem Wspólnoty.

Tymczasem w Tunezji władze zagroziły, że osoby, które złamią nakaz pozostania w domach muszą liczyć się z zarzutami karnymi o morderstwo. W Singapurze natomiast osoba z potwierdzoną obecnością koronawirusa lub jej podejrzeniem, która nie będzie przestrzegać zasad izolacji, może trafić do więzienia na pół roku.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Cegielski/ RTR/BBC/WHO/i mg/w zr

COMMENTS