HomePOLSKAMazowieckie

Lekarze z Naczelnej Izby Lekarskiej zaszczepili się przeciwko pneumokokom

Lekarze z Naczelnej Izby Lekarskiej zaszczepili się przeciwko pneumokokom

W piątek lekarze z Naczelnej Izby Lekarskiej zaszczepili się przeciwko pneumokokom. A wszystko po to, by dać dobry przykład pacjentom. – Nie wyobrażam sobie matki, która nie zaszczepi dziecka przeciwko pneumokokom, czyli bakteriom, które najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych. – powiedział w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

Podczas piątkowej konferencji prasowej „Szczepienia- lekarze dają przykład”, która odbyła się w Naczelnej Izbie Lekarskiej, 100 członków organów NIL zaszczepiło się przeciwko pneumokokom. Dokonali tego m.in.: dr Maciej Hamankiewicz – Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, dr Mariusz Janikowski – Prezes Fundacji Lekarze Lekarzom, prof. Mirosław Wysocki – Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, dr Marek Posobkiewicz – Główny Inspektor Sanitarny, dr Maria Pawlak – Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie.

– Zdajemy sobie sprawę z ograniczeń, jakie ma medycyna naprawcza. Zdrowie naszego społeczeństwa tak naprawdę zależy od zdrowia publicznego, czyli tej wiedzy jak zabezpieczać przed chorobami – powiedział, tłumacząc iż lekarze mają obowiązek przekazać te informacje społeczeństwu. Dodał, że wszyscy lekarze powinni postępować jak pasażerowie samolotu.- Jeśli spada ciśnienie w kabinie pasażerskiej, stewardessy mówią, żeby założyć najpierw sobie maski tlenowe a potem dziecku – powiedział, wyjaśniając, że lekarz musi najpierw zaszczepić się, żeby móc udzielać pomocy tym, którzy będą chorować.

Prezes NIL powiedział, że po dobie, po tygodniu zostanie zrobione sprawozdanie, żeby przekonać innych, iż nie należy się spodziewać po szczepieniu odczynów poszczepiennych, bo jest to wyjątkowa rzadkość- powiedział Hamankiewicz.

W rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press, szef NIL tłumaczył, że szczepienia przeciw pneumokokom są zalecane osobom, które mają problemy z układem oddechowym. Nie wyobrażam sobie matki, która nie zaszczepi dziecka przeciwko pneumokokom – powiedział. – Proszę sobie wyobrazić, że do domu wraca dziecko ze szkoły, zjada obiad i robi sobie drzemkę. Potem mówi matce, że boli je głowa. Za godzinę ma gorączkę sięgającą 38 stopni Celsjusza, a po przyjeździe do szpitala jest umierające. Tempo rozwoju choroby jest tak gwałtowne, że przekracza możliwości reakcji lekarzy i często – mimo najusilniejszych starań i wysiłków medycznych – dziecka nie udaje się uratować. Są to niepotrzebne tragedie. Da się temu zapobiec – powiedział.

Martyna Chmielewska AIP, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS