HomeUSAChicago

Legislatura Illinois nie odrzuciła weta gubernatora ws. podniesienia do 21 lat wieku osób mogących kupić papierosy

Legislatura Illinois nie odrzuciła weta gubernatora ws. podniesienia do 21 lat wieku osób mogących kupić papierosy

W Illinois nadal 18-latkowie mogą legalnie kupować papierosy. W środę legislatura   stanowa podczas głosowania nie zdołała odrzucić weta gubernatora Bruca Raunera.

 

Wcześniej zatwierdzono ustawę, na podstawie której wyroby tytoniowe mogłyby nabywać osoby, które skończyły 21 lat. Zawetował ją jednak republikański gubernator. Oznacza to, że J.B. Pritzker, który w styczniu zostanie zaprzysiężony na nowego gubernatora będzie musiał podjąć decyzję w sprawie dalszych działań. Chicago już w 2016 roku podniosło z 18 do 21 lat limit wieku dla osób kupujących papierosy. Po głosowaniu republikański kongresman,  Allen Skillicorn nie krył zadowolenia z wyniku. Zaznaczył, że 18-latkowie mogą kupić samochód, czy zostać wcieleni do wojska ale chciało się im zakazać kupna papierosów. „Młodzi ludzie potrafią podejmować poważne decyzje, dlatego też nie powinno się im odbierać możliwości decydowania czy chcą palić papierosy mając 18 lat” – dodał polityk.

Izba Reprezentantów odrzuciła z kolei weto Raunera do ustawy imigracyjnej, gwarantującej ofiarom przemocy domowej, napaści seksualnych i handlu ludźmi ochronę prawną i możliwość ubiegania się o stały pobyt w Stanach Zjednoczonych. Muszą one jednak zgodzić się na współpracę z policją i służbami bezpieczeństwa w celu ścigania i skazania przestępców. Gubernator elekt, J.B. Pritzker po odrzuceniu weta powiedział, że to dowód na to, iż Illinois jest stanem przyjaznym imigrantom.

 

BKCOMMENTS