Latające mrówki w Poznaniu. Skąd się wzięły?

Latające mrówki w Poznaniu. Skąd się wzięły?

Latające mrówki w Poznaniu. Skąd się wzięły? “Co to za obrzydliwa plaga latających mrówek?” pyta mieszkanka poznańskich Jeżyc. Czy latające mrówki gryzą? Czy mamy się czego obawiać? – pytamy entomologa z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Wakacje to czas wypoczynku i spędzania czasu na świeżym powietrzu, jednak jak się okazuje może on zostać zakłócony przez latające owady, w tym mrówki. Można je spotkać w domu, pojawiają się na balkonach i w ogrodach. Mrówki latające zauważają mieszkańcy w różnych dzielnicach Poznania. – Co to za obrzydliwa plaga latających mrówek? – pyta pani Urszula z Jeżyc. – Wie ktoś, co to za “latające mrówki” nawiedziły Łazarz? Głogowska jest gęsta od tego latającego czegoś… – zauważa mieszkaniec Łazarza.

 

Latające mrówki w Poznaniu to mrówki hurtnice. Zapytaliśmy dr. hab. Andrzeja Mazura, kierownika Katedry Entomologii Leśnej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, co to dokładnie za owady i czego możemy się po nich spodziewać. Mrówki hurtnice jako, że są spokrewnione gatunkowo z osami, również mogą mieć skrzydełka, w zależności od gatunku i przynależności do mrówczych kast.

 

Co do rójki, bo tak brzmi właściwa nazwa okresu rozrodczego owadów – trwa ona krótko, maksymalnie dwa, trzy dni i odbywa się kilka razy w roku. Na szczęście ten typ mrówek nie stanowi żadnego zagrożenia dla człowieka. W Polsce mrówka ta jest nieszkodliwa. Aby poważniej ucierpieć od jej ugryzienia, trzeba by było wybrać się na inny kontynent, np. do Australii, czy Afryki – stwierdza dr hab. Andrzej Mazur.

 

Najlepszymi sposobami walki z latającymi mrówkami, jeśli zajdzie taka potrzeba, są specjalistyczne środki owadobójcze, przeznaczone właśnie do zwalczania tego gatunku owadów. Czy istnieją domowe sposoby na pozbycie się latających mrówek? W pozbyciu się uciążliwych owadów pomagają też domowe metody, czyli smarowanie miejsc, w których roją się owady:

 

 

    • octem zmieszanym z cytryną,

 

    • wazeliną

 

    • rozsypywanie w takich miejscach soli czy pieprzu

 

 

Tego typu zapobiegawcze działania powinny zadziałać na każdy rodzaj mrówki występującej w Polsce.

 

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0