11.8 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Latające kleszcze atakują ludzi i zwierzęta w Polsce. Lasy Państwowe ostrzegają

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Latające kleszcze atakują. Kleszcz ze skrzydłami to strzyżak jeleni (sarni). Lasy Państwowe ostrzegają – w lasach ciągle są strzyżaki. Latające kleszcze to pasożyty. Atakują zwierzęta i ludzi. Czy kleszcz ze skrzydłami jest groźny? Jak wygląda ugryzienie strzyżaka jeleniego?

 

Kleszcz ze skrzydłami to inaczej strzyżak jeleni (sarni). Owad ten żyje w polskich lasach. Strzyżak jeleni jest podobny do kleszcza. Atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Ugryzienia strzyżaków jelenich mogą być bardzo bolesne. Strzyżak bywa w niektórych rejonach Polski nazywany strzyżakiem jelenim, łowikiem lub jelenią wszą.

 

Lasy Państwowe na swoim profilu na Facebooku ostrzegają przed strzyżakami jelenimi: Małe toto, szybkie i twarde. Normalnie ściśnięcie między palcami często jest niewystarczające. Bąble po ich ugryzieniach często bardzo długo się goją. Leśnicy pytają też internautów, ile razy strzyżaki popsuły im wypad do lasu na jesienny spacer czy grzybobranie.

 

Kleszcze ze skrzydłami to nazwa potoczna tych pajęczaków, ponieważ są podobne do kleszczy i tak jak one żywią się krwią, są jajożyworodne i pozostają na zewnątrz organizmu żywiciela. Zwykle latające kleszcze spotykamy od czerwca do września, jednak jeśli jest wystarczająco ciepło – chmary strzyżaków atakują o wiele dłużej. Tak jest właśnie tej jesieni – informują Lasy Państwowe.

 

Latające kleszcze – jak rozpoznać strzyżaki jelenie?

 

Różnią się od kleszczy głównie tym, że mają skrzydła i mogą latać na krótkie dystanse. Gdy strzyżak wczepi się w żywiciela, trudno go wyciągnąć. Traci też wtedy skrzydła i w ten sposób upodabnia się do kleszcza. Latające kleszcze występują bardzo powszechnie głównie w lasach i na ich obrzeżach. Nie spotkamy ich na plaży czy w mieście. Latające kleszcze atakują chmarami i mogą wejść nawet pod powiekę! Latające kleszcze są dużo mniejsze od najbardziej znanych nam kleszczy, atakują chmarami i mogą wejść nawet pod powiekę, do nosa czy do ucha.

 

Strzyżak jeleni osiąga maksymalnie 6 mm długości, ma brunatny kolor i przejrzyste skrzydełka. Kleszcz ze skrzydłami zrzuca je zaraz po tym, jak trafi na żywiciela. Latające kleszcze, czyli strzyżaki jelenie atakują zarówno zwierzęta, jak i ludzi. Ich głównymi żywicielami są sarny, jelenie i łosie, ale kleszcze ze skrzydłami mogą atakować też psy, domowe myszy, krety, gołębie i drób oraz ludzi. Na zwierzętach nie tylko żerują, ale również rozmnażają się i składają jaja.

 

Latające kleszcze gryzą!

 

Na ludziach strzyżaki jelenie nie rozmnażają się, ale gryzą! Zwykle wysysają krew z człowieka przez 15-25 minut. Na początku ślad po ugryzieniu latającego kleszcza jest niemal niewidoczny, jednak po około trzech dniach w miejscu ugryzienia powstaje twardy, zaczerwieniony obrzęk, który mocno swędzi nawet przez 2-3 tygodnie.

 

Latające kleszcze – czy są groźne?

 

Strzyżak jeleni, czyli potocznie latający kleszcz może przenosić bakterię Bartonella schoenbuchensis, która u ludzi wywołuje uciążliwe i bolesne zmiany skórne a także bakterie z rodzaju Anaplasma, powodujące anaplazmozę oraz Borrelia, które wywołują boreliozę. U alergików ugryzienie latającego kleszcza może doprowadzić do reakcji alergicznej.

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520