Dwa lata z programem “Rodzina 500 Plus”. Eksperci są zgodni co do jednego

Dwa lata z programem “Rodzina 500 Plus”. Eksperci są zgodni co do jednego

Eksperci są zgodni – rządowy program “Rodzina 500 Plus” wyznaczył początek zmian w podejściu do rodzin. Od wprowadzenia programu minęły dziś dwa lata. 

Jak poinformowała Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, z programu korzystają 2 miliony 400 tysięcy rodzin i ponad 3 miliony 600 tysięcy dzieci do 18. roku życia. Według minister, program spełnił swoje cele. Znacznie ograniczył ubóstwo wśród dzieci i przyczynił się do wzrostu urodzeń. Według danych GUS, w 2016 urodziło się 382,3 tysięcy dzieci, w styczniu 2018 roku – 403 tysiące dzieci, czyli ponad 20 tysięcy więcej.
Elżbieta Rahnefeld, burmistrz 5-tysięcznej, popegeerowskiej gminy Szlichtyngowa w województwie lubuskim, podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że dzięki wprowadzeniu programu znacznie spadła liczba osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. Program ograniczyl skalę ubóstwa, na co zwracają uwagę także nauczyciele. “Dzieci nie przychodzą już w podartych butach i głodne” – podkreśla Elżbieta Rahnefeld. Dodaje, że wprowadzenie programu “Rodzina 500 Plus” poprawiło tez sytuację ekonomiczną samej gminy. “Pieniądze z 500 Plus wydawane są przez rodziców także w samej gminie Szlichtyngowa” – zwraca uwagę rozmówczyni IAR.
Inny rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podkreśla, że program przywrócił godność rodzinom wielodzietnym. Wcześniej osoby mające kilkoro dzieci czuły się zagubione, nie brały udziału w zyciu społecznym, wycofywały się. Teraz wiedzą, że mogą chodzić z dumnie podniesioną głową z powodu wielodzietności.
Doradca prezydenta Marek Rymsza mówi IAR, że “Rodzina 500 Plus” to społecznie trafiony program, który nie jest czystym socjalem ale wsparciem państwa w wychowywaniu dzieci. Korzysta się z programu, bo jest się obywatelem
Program “Rodzina 500 plus” to nieopodatkowane 500 złotych miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko, jeśli ich dochód nie przekracza 800 zł na osobę.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Elżbieta Łukowska/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0