HomePodlaskie

Lasy Państwowe: Kornik drukarz atakuje lasy prywatne położone w pobliżu Puszczy Białowieskiej

Lasy Państwowe: Kornik drukarz atakuje lasy prywatne położone w pobliżu Puszczy Białowieskiej

Kornik drukarz, który zniszczył w Puszczy Białowieskiej ponad 7 milionów metrów sześciennych drzew, degraduje sąsiadujące z Puszczą lasy prywatne.

Jak mówi Anna Malinowska z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, zarówno do Dyrekcji jak i starostwa hajnowskiego wpływają skargi właścicieli lasów prywatnych. “Właściciele lasów już od dawna informują nas o problemie, z jakim się borykają” – mówi Anna Malinowska. “Można było być pewnym, że kornik z Puszczy Białowieskiej przeniesie się także na te prywatne lasy, i tak się też stało” – dodaje przedstawicielka Lasów Państwowych.

Właściciele lasów prywatnych winią leśników za brak działań powstrzymujących rozwój kornika i domagają się odszkodowań. “Inwazję kornika drukarza nie można powstrzymać za sprawą jakiegoś oprysku, bo kornik znajduje się pod korą drzewa. Z kolei często jest tak, że właściciela lasu nie stać na masową wycinkę świerków” – tłumaczy rzecznik Lasów Państwowych. Jak podkreśla Anna Malinowska, “kornika można pokonać jedynie poprzez wycinkę tych zainfekowanych drzew”.

Zmarły były minister środowiska, profesor Jan Szyszko, właśnie w taki sposób podjął walkę z kornikiem w Puszczy Białowieskiej. Jak tłumaczył, kornik drukarz niszczył tam cenne siedliska przyrodnicze, a wysuszone drzewa stanowiły zagrożenie dla człowieka. Ekolodzy wspierani przez przedstawicieli opozycji w 2016 roku zgłosili sprawę do Komisji Europejskiej, a ta do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. W 2018 roku Trybunał orzekł, że wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej była niezgodna z prawem unijnym. W związku z tą decyzją ciężki sprzęt został wycofany z terenu Puszczy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Szulborska/Siekaj

COMMENTS