HomeMazowieckie

Kwesta na warszawskich Powązkach – zebrano 180 tysięcy złotych

Kwesta na warszawskich Powązkach – zebrano 180 tysięcy złotych

Podczas tegorocznej kwesty na Powązkach wolontariuszom udało się zebrać 180 tysięcy złotych. Środki zostaną przekazane na renowację zabytkowych pomników, głównie w Alei Katakumbowej.

Przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki powiedział, że pieniądze liczono prawie do północy. Większość datków zebrano w trakcie drugiego dnia kwesty. „Wynik jest lepszy niż na to wskazywały wstępne szacunki. Szczególnie przyczynił się do tego dzień Wszystkich Świętych, w czasie którego zebraliśmy ponad 170 tysięcy złotych” – mówił były prezydent stolicy.

W akcję zaangażowało się 200 wolontariuszy, między innymi aktor Daniel Olbrychski, czy piosenkarka Alicja Majewska. Marcin Święcicki powiedział, że przy Alei Katakumbowej na Starych Powązkach jest w sumie 87 zabytkowych nagrobków. Dotychczas wyremontowano 22 z nich. Dzięki kweście kolejna część zostanie odnowiona. „Na przyszły rok zaplanowaliśmy remont 26 nagrobków i kontynuację remontu największego obiektu na tej alei – Kaplicy Skiwskich. Oprócz tego mamy wytypowanych 10 innych obiektów na terenie Powązek, między innymi nagrobki Leona Miaskowskiego i Leona Skorowskiego – tramwajarzy związanych z początkami tramwajów konnych w Warszawie” – poinformował przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.

Marcin Święcicki dodał, że wśród pomników w Alei Katakumbowej, które zostaną poddane renowacji jest między innymi grób drugiego prezydenta II RP Stanisława Wojciechowskiego. Odpowiednie środki na przyszłoroczne prace konserwatorskie przekażą też stołeczny ratusz, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prywatni darczyńcy.
W sumie, od początku działania Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, dzięki zebranym podczas kwest pieniądzom, udało się wyremontować ponad 1400 pomników, rzeźb i grobowców.

IAR/Dawid Grygorcewicz/mtCOMMENTS