HomePOLSKA

Kukiz: Idziemy do wyborów europejskich, by walczyć o równe prawa wszystkich państw w UE

Kukiz: Idziemy do wyborów europejskich, by walczyć o równe prawa wszystkich państw w UE

Ruch Kukiz’15 zabiega o równe prawa dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskich. W Warszawie jego lider, Paweł Kukiz, otworzył konwencję wyborczą ugrupowania. Hasło, z którym startuje w wyborach to “Polska w Europie, Europa dla Polski”. 

Paweł Kukiz zapowiedział, że będzie pod nim walczyć o lepszą przyszłość dla Polski i Europy. Tłumaczył, że w haśle tym zawiera się wszystko – przede wszystkim podstawowe dla Kukiz’15 dążenie do zapewnienia równych szans i praw dla wszystkich państw w Europie.
“Nie może być tak, że Europę trzyma w garści Komisja Europejska, która tak naprawdę służy interesom dwóch państw – takiemu swoistemu małżeństwu (Emmanuela) Macrona z Angelą Merkel” – mówił Paweł Kukiz.
Lider Kukiz’15 zapewnił też, że będzie walczył o równe prawa dla wszystkich Polaków oraz ich wpływ na władzę.
W konwencji wyborczej Kukiz’15 bierze udział między innymi wicepremier Włoch Luigi di Maio.

 

***

 

“Polska w Europie – Europa dla Polski”. Z takim hasłem do wyborów do europarlamentu idą członkowie Kukiz’15. Hasło na warszawskiej konwencji ogłosił lider ugrupowania, Paweł Kukiz. Jak mówił to ważne wybory, bo mogą zmienić Unię Europejską i – jego zdaniem – jej obecne skostniałe struktury. 

Jednym z najważniejszych elementów zmian jakie proponuje Kukiz’15 to idea równości. Według Pawła Kukiza zawierają się w tym postulacie równe szanse dla wszystkich członków Unii Europejskiej i równe prawa dla nich. “Nie może być tak, że Europę trzyma w garści Komisja Europejska, która służy interesom dwóch państw swoistemu małżeństwu Marcona z Merkel.” – powiedział do zebranych na konwencji w Warszawie Paweł Kukiz.
Lider Kukiz’15 dodał, że walka o Unię równych praw i szans to także postulaty innych europejskich ugrupowań i stowarzyszeń obywatelskich. Dlatego do współpracy z Kukiz’15 dołączył współrządzący obecnie we Włoszech Ruch Pięciu Gwiazd, a także chorwacki Żywy Mur oraz ugrupowania z Grecji, Finlandii i Estonii.
Obecny na konwencji Kukiz’15 wicepremier Włoch Luigi Di Maio przekonywał, że da się prowadzić politykę, która walczy ze skorumpowanymi elitami. Można też – jak mówił – wprowadzać reformy, które dbają przede wszystkim o dobro obywateli, a nie establishmentu. Luigi Di Maio wyraził przekonanie, że dzięki współpracy z ugrupowaniami antysystemowymi będzie można stworzyć w Parlamencie Europejskim frakcję zabiegającą właśnie o obywateli.
“My możemy stać się takim języczkiem uwagi w europarlamencie. Przyświeca nam wspólna idea: obywatel w centrum uwagi. I to sie da zrobić, gdy stracą na znaczeniu duże polityczne partie, które reprezentują finansjerę europejską.” – powiedział wicepremier Włoch.
Ugrupowanie Kukiz’15 zawarło porozumienie także z kilkoma krajowymi małymi partiami. Na listach Kukiz’15 znalazł się między innymi były marszałek Sejmu i były polityk PiS Marek Jurek. Zabierając głos na dzisiejszej konwencji powiedział, że najważniejszym wyzwaniem jest przeciwstawienie się europejskim mocarstwom, które próbują część członków Unii zepchnąć na margines wspólnoty. Według Marka Jurka kraje Europy Środkowowschodniej powinny stworzyć sojusz i pokazać takim państwom jak Niemcy i Francja, że również dla nas jest miejsce w strukturach unijnych i powinno się nas traktować na równi z innymi. “Dobro wspólne narodów Europy jest wtedy, kiedy chroni się nasze bezpieczeństwo i szanuje się naszą kulturę i kiedy nasz głos jest słyszany.” – mówił były marszałek Sejmu.
Z list Kukiz’15 w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego wystartują również kandydaci Demokracji Bezpośredniej oraz stowarzyszenia “Stop Bankowemu Bezprawiu”.
Wybory do europarlamentu odbędą się 26 maja.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/kj

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/jl/mt

COMMENTS