HomePOLSKA

Kukiz chwali premiera Morawieckiego za reakcję w sporze z Izraelem

Kukiz chwali premiera Morawieckiego za reakcję w sporze z Izraelem

Przewodniczący Kukiz’15 Paweł Kukiz pochwalił zdecydowaną reakcję premiera Mateusza Morawieckiego na zarzuty ze strony izraelskiej dotyczące naszej rzekomej współpracy z Niemcami przy Holocauście. Paweł Kukiz, który był gościem radiowej Trójki, powiedział, że polska dyplomacja powinna przed rozpoczęciem szczytu w sprawie Bliskiego Wschodu w Warszawie poinformować USA i Izrael, żeby ich przedstawiciele nie poruszali tematów niezwiązanych z tematem spotkania.

„Bogu dzięki, że premier Morawiecki ogłosił, że nie pojedzie na ten szczyt i w rezultacie został on odwołany dzięki solidarności całej Grupy Wyszehradzkiej” – powiedział lider Kukiz’15.
Do odwołania szczytu w Izraelu doszło po słowach szefa izraelskiej dyplomacji Israela Kaca, który powiedział, że Polacy “wyssali antysemityzm z mlekiem matki”.

 

***

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka przekonuje, że polska dyplomacja udowodniła swoją skuteczność. Gość Polskiego Radia 24 skomentowała wczorajsze odwołanie szczytu Izrael – państwa Grupy Wyszehradzkiej. Przyczyną takiej decyzji były słowa szefa izraelskiej dyplomacji Israela Kaca, że Polacy “wyssali antysemityzm z mlekiem matki”.

Joanna Lichocka podkreśliła solidarność państw grupy V4 z Polską. „Nas interesuje prawda, nas interesuje dobre imię. To jest też duży sukces polskiej polityki, gdyż inne kraje z Grupy Wyszehradzkiej doskonale zrozumiały tę sytuację. Mamy ich wyraźne wsparcie. To jest skuteczność premiera Mateusza Morawieckiego” – powiedziała Joanna Lichocka.
Posłanka zwróciła uwagę, że tocząca się w Izraelu kampania wyborcza nie usprawiedliwia kłamstw ani pomówień.

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych podkreślił, że “ważna decyzja o przesunięciu spotkania z Izraelem pokazuje, że V4 jest jednością i nie ma wśród nas zgody na bezpodstawne, rasistowskie ataki na żadnego z partnerów”.

 

***

 

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski ma nadzieję, że dojdzie do obniżenia napięcia między Polską a Izraelem. Po słowach szefa izraelskiej dyplomacji Israela Kaca, o tym, że Polacy “wyssali antysemityzm z mlekiem matki”, spotkanie Grupy Wyszehradzkiej – i Izraela w Jerozolimie zostało odwołane.

Gość radiowej Jedynki ocenił słowa Israela Kaca jako rasistowskie.

„W głowach nam się nie mieści tego typu określenie” – powiedział marszałek. Stanisław Karczewski podkreślił, że Polska dba o prawdę historyczną i o wszystkie miejsca, które na terytorium naszego kraju są związane z Holocaustem.

Naczelny Rabin Polski i Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich oświadczyli, że oskarżanie wszystkich Polaków o antysemityzm znieważa także Żydów będących Polakami. Z kolei dyrektor wykonawczy Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC) David Harris podkreślił, że choć Polska i Izrael zbudowały dobre relacje, to jednak nadal trzeba uważać na słowa i nie pozwolić na eskalację napięć poprzez pojedyncze incydenty.

 

IAR / Jedynka / pp/zr

IAR/PR24/mt/zr/pp/as

IAR / Trójka/pp/sk/pp/as

COMMENTS