HomeSport

Kubica dzięki wsparciu PKN Orlen będzie kierowcą w serii DTM

Kubica dzięki wsparciu PKN Orlen będzie kierowcą w serii DTM

Robert Kubica będzie w nadchodzącym sezonie kierowcą wyścigowym w DTM – najważniejszej serii wyścigowej samochodów w Niemczech. Polak zasiądzie za kierownicą BMW M4 DTM, którego obsługą zajmie się francuski zespół ART Grand Prix – poinformował na briefingu prasowym prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Udział Roberta Kubicy w serii DTM jest możliwy m.in. dzięki wsparciu finansowemu, jakiego udziela zawodnikowi PKN Orlen.

Daniel Obajtek podkreślił, że dzięki współpracy z Robertem Kubicą Orlen zaangażował się w sporty motorowe. “Rok 2019 – Formuła 1. Potem dalsze nasze deklaracje, że będziemy w F1. Dotrzymaliśmy słowa, jesteśmy sponsorem tytularnym Alfa Romeo Racing Orlen, czyli zdecydowanie wyżej, budujemy jeszcze bardziej naszą rozpoznawalności. I dziś następne wydarzenie, które jest ważne. Dziś Orlen, dziś Polacy mają własny zespół w DTM. Robert Kubica będzie kierowcą tego zespołu, będzie jeździł samochodem marki BMW. Samochód będzie w kolorach biało-czerwonych” – oświadczył prezes Orlenu.

Daniel Obajtek przypomniał, że Orlen dzięki inwestycjom w sport – oprócz realizowania zadania społecznego – realizuje bardzo ważne w biznesie zadanie wizerunkowe. Dodał, że zwiększyły się zyski operacyjne na sprzedaży detalicznej Orlenu. Podkreślił, że zwiększają się aktywa stacji w Czechach i w Niemczech. Przypomniał, że jesienią Orlen zapowiedział cobranding zagranicznych stacji, który obecnie jest realizowany, a za dwa lata nastąpi rebranding, by stacje w kraju i za granicą znalazły się pod jednym brandem Orlenu. Daniel Obajtek dodał, że dzięki cobrandingowi, a następnie rebrandingowi, a także udziałowi Roberta Kubicy w serii DTM, Orlen zyska na rynku niemieckim.

“DTM-y są bardzo modne, jeżeli chodzi o wyścigi w Niemczech. Mają wysoką rozpoznawalność. W momencie, w którym Robert będzie się ścigał, kiedy jego samochód będzie obrandowany Orlenem, Starem, będzie się poprawiała się nasza rozpoznawalność na niemieckim rynku. To ułatwi nam prowadzenie biznesu również w Nieczech” – wyjaśnił.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że sukcesy naszych sportowców budują markę Polski. “Dziś większość dyscyplin sportowych korzysta ze wsparcia spółek skarbu państwa” – zauważył. Jacek Sasin stwierdził, że bez mecenatu trudno mu wyobrazić sobie sukcesy w sporcie. “Cieszę się bardzo, że PKN Orlen chce realizować swoją strategię poprzez wsparcie i współdziałanie ze światem sportu, bo przez sukcesy sportowe budujemy również rozpoznawalność i markę Polski. Mazurek Dąbrowskiego, który rozbrzmiewa na arenach sportowych, jest naprawdę wielką promocją naszego kraju, pokazuje, że jesteśmy tym krajem, który może odnosić sukcesy na wielu polach – gospodarczych, społecznych. Wszystkich tych, które są ważne dla naszego życia społecznego” – wyjaśnił.

Jacek Sasin dodał, że cieszy się z ekspansji Orlenu i podziękował Robertowi Kubicy za pomoc w promowaniu Koncernu. “Dzięki tej współpracy logo Orlenu będzie obecne nie tylko w Polsce, lecz także u naszych sąsiadów – Czechów i Niemców. Mam nadzieję, że wkrótce także w kolejnych krajach. To będzie bardzo duża promocja Polski” – podkreślił wicepremier.
Robert Kubica na briefingu prasowym podkreślił, że od lat cenił serię DTM, a nowe mistrzostwa będą dla niego wyzwaniem. “Pamiętam, jak jeździłem na wyścigi Formuły 3, która akurat startowała w te same weekendy, co DTM. Te mistrzostwa zawsze budziły u mnie sympatię i duży respekt, ponieważ szczególnie w Niemczech były to wyścigi ikonowe. DTM się poszerzył. Mimo że ilość aut nie imponuje, jakość i poziom kierowców, którzy startują, są bardzo wysokie. Czeka mnie więc bardzo trudne zadanie – poznać nowe mistrzostwa, nowy rodzaj pojazdów. Do tej pory – oprócz historii rajdowych – zawsze ścigałem się bez dachu” – wyjaśnił.

W grudniu Robert Kubica testował samochód BMW M4 na hiszpańskim torze Jerez. Kierowca zauważył, że dzięki współpracy z Orlenem zyskał możliwość startów w Formule 1, a polska spółka ma szansę stać się bardziej rozpoznawalna za granicą. “Chciałbym podziękować za partnerstwo PKN Orlen i za to, że pozwolili mi powrócić na tory F1. Razem z PKN Orlen zostaliśmy w F1, ale połączenie programu DTM z F1 na pewno nie będzie łatwe. Z drugiej strony bardzo się cieszę – wychodząc już poza obszary sportowe – że będę w stanie i będę mógł pomóc też w tak ambitnym procesie i programie, jak rebranding PKN Orlen za granicą” – zauważył.

Na dzisiejszej uroczystości obecny był także pan Krzysztof, który otrzymał kask Roberta Kubicy wylicytowany za ponad 50 tysięcy złotych. Dochody z licytacji zostaną przekazane na chorą dziewczynkę.

W styczniu PKN Orlen został tytularnym sponsorem zespołu Alfa Romeo Racing, który występuje w Formule 1. W ramach współpracy Robert Kubica dołączy do zespołu jako kierowca rozwojowy, a logotyp ORLEN będzie głównym elementem malowania bolidu i kombinezonów. Nazwa Koncernu będzie również używana w oficjalnej komunikacji zespołu Alfa Romeo Racing ORLEN. Nowym obszarem współpracy pomiędzy PKN ORLEN a zespołem będzie szkolenie młodzieży w ramach ORLEN Akademii Kartingowej, prowadzonej przez Sauber Motorsport.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/TVPInfo, orlen.pl/Wj/hm

COMMENTS