HomeŚwiat

“Kto w Wielki Piątek chce pójść na dyskotekę, powinien mieć do tego prawo”. Szef młodzieżówki SPD w Niemczech chce tańczyć w Wielki Piątek

“Kto w Wielki Piątek chce pójść na dyskotekę, powinien mieć do tego prawo”. Szef młodzieżówki SPD w Niemczech chce tańczyć w Wielki Piątek

W Niemczech w Wielki Piątek obowiązuje zakaz tańczenia i urządzania hucznych zabaw. W landach katolickich zakaz ten częściowo rozszerzono na Wielki Czwartek i Wielką Sobotę. Tymczasem przewodniczący socjaldemokratycznej młodzieżówki SPD Kevin Kuehnert żąda zlikwidowania tego zakazu.

“Kto w Wielki Piątek chce pójść na dyskotekę, powinien mieć do tego prawo” – powiedział Kevin Kuehnert gazetom z grupy medialnej “Deutschland”.

Większość młodych Niemców także nie chce rezygnować z zabawy i tańców w Wielki Piątek. “Mam prawo niezależnie od religii być wolna, mam prawo robić co chcę i to nie musi oznaczać, że nie wierzę w Boga” – powiedziała dwudziestoletnia studentka uniwersytetu stuttgarckiego.

Zlikwidowania zakazu organizowania zabaw w Wielkim Tygodniu domaga się młodzieżówka liberałów z FDP. Szef hamburskiego oddziału tej organizacji Carl Cevin-Key opkreślił zakaz tańca w Wielki Piątek jako “relikt minionej epoki”.

Kościół katolicki apeluje o utrzymanie “ciszy świątecznej” w Wielkim Tygodniu. Mimo tych apeli coraz częściej władze lokalne oraz sądy administracyjne uchylają zakazy organizowania w Wielkim Tygodniu zabaw lub dyskotek.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/jf/zr

COMMENTS