12.9 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Kto dostanie bon turystyczny? Nowy program 1000 plus na wakacje od rządu. Zasady przyznawania nowego świadczenia

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

1000 plus na turystykę to nowa propozycja rządu, mająca wesprzeć podupadającą branże w dobie kyzysu gospodarczego spowodowanego koronawirusem. Kto dostanie 1000 złotych na wakacje? 

Resort rozwoju potwierdził: mniej zarabiający pracownicy etatowi mogą liczyć na 1000-złotowe bony, za które sfinansują przynajmniej część kosztów urlopu w kraju. W sensie gospodarczym jest to wsparcie dla branży turystycznej. Z uwagi na niemały koszt programu – 7 mld zł – dla pracujących na umowach śmieciowych już nie wystarczyło pieniędzy.

 

1000 PLUS: Na co i od kogo bon turystyczny

 

Bon będzie można zrealizować na usługi noclegowe, przewodników i na atrakcje turystyczne. W tym roku 90 proc. wartości bonu (900 zł) sfinansuje państwo, a 10 proc. (100 zł) – pracodawca. W następnych latach udział państwa ma się zmniejszać aż zmaleje do zera. Wtedy całość będą fundować pracodawcy, do czego ma ich skłonić to, że wydatki te będą odliczać od podstawy opodatkowania, co nieco zmniejszy podatek. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz porównała to do zakładowych bonów świątecznych.

 

1000 PLUS: Bon turystyczny: dla kogo 1.000 zł

 

Bony jednak nie będą przysługiwać wszystkim zatrudnionym na umowę o pracę, lecz zarabiającym mniej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie, czyli w tym roku do 5.200 zł brutto. Ministerstwo szacuje, że program obejmie ponad 60 proc. etatowców. Na wykorzystanie bonu pracownik będzie miał 2 lata.

 

Jak zaznacza resort, projekt zakłada elastyczność w formie i finansowaniu, gdyż w kolejnych latach polityka gospodarcza może mieć inne priorytety.

 

Projekt bonów turystycznych czekają jeszcze konsultacje z Radą Dialogu Społecznego i branżą turystyczną. Planowany start: połowa roku.

 

1000 PLUS: Wybierz voucher

 

Jednocześnie resort rozwoju i Polska Organizacja Turystyczna prowadzą kampanię internetową #WybierzVoucher. Chodzi w niej o to, że podmioty turystyczne za odwołane z powodu epidemii imprezy, noclegi i inne usługi mogą zamiast zwrotu pieniędzy oferować turystom vouchery na podobne wydarzenia. Vouchery ważne są przez rok od dnia, w którym miała się odbyć usługa, za którą klient wniósł zapłatę. W przypadku wycieczek można zmienić miejsce.

 

– Skorzystanie z voucherów jest bezpieczne dla każdego turysty, bo vouchery gwarantowane są przez system zabezpieczeń na wypadek niewypłacalności – zapewnił wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Vouchery są wydawane na imprezy turystyczne, usługi hotelarskie, przewodników i pilotów wycieczek, wystawy, kongresy, imprezy plenerowe, działalność kulturalną (kina, teatry, muzea), rozrywkową (np. koncerty), rekreacyjną i sportową.

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520