HomePOLSKA

Księża dostaną wyższą emeryturę. Mimo niższych podatków mogą spodziewać się podwójnej waloryzacji

Księża dostaną wyższą emeryturę. Mimo niższych podatków mogą spodziewać się podwójnej waloryzacji

“Super Express” donosi, że polscy duchowni mogą liczyć nie tylko na niższe podatki, lecz także na podwójną waloryzację emerytur. Księży czeka również zwiększenie podwyżki z Funduszu Kościelnego.

 

Statystyczny emerytowany Polak otrzymuje waloryzację raz w roku – w marcu. W zeszłym roku wyniosła ona 2,86 proc. Z kolei w 2020 roku emeryci i renciści mogą liczyć na podwyżkę w wysokości ok. 3,24 proc.

Jak podaje Super Express emerytury księży rosną szybciej. Poza standardową emeryturą z ZUS-u (od 65. roku życia) księża, którzy ukończyli 75 lat, otrzymują również pieniądze z Funduszu Kościelnego.

Dużo większa emerytura podstawowa plus dodatki

W 2019 roku, tak jak pozostali emeryci, księża otrzymali podwyżkę emerytur w wysokości 2,86 proc. Jednak oprócz tego, księża, którzy ukończyli 75 lat, dostali dodatkowo podwyżkę z Funduszu Kościelnego w wysokości 4,08 proc. Jak podkreśla msn.com:

oznacza to, że choć waloryzacja emerytur księży z Funduszu Kościelnego i tak jest sporo wyższa niż pozostałych emerytów, dodatkowo otrzymują oni waloryzację z ZUS-u. Mogą więc liczyć na podwójną podwyżkę świadczeń.

Ponadto okazuje się, że księża również otrzymują trzynaste emerytury z programu Emerytura Plus. W 2021 roku niektórzy z nich będą mogli liczyć także na czternastki dla emerytów.

Księża płacą mniejsze podatki

Mimo podwójnych podwyżek świadczeń, emerytowani księża płacą dużo mniejsze podatki od pozostałych emerytów. Jednak to, ile dokładnie wynoszą emerytury księży, wciąż pozostaje tajemnicą. Jedno jest pewne – są one ustalane na podstawie pozycji w hierarchii kościelnej, długości służby oraz liczby wiernych.

W 2019 roku na emerytury dla księży podatnicy przeznaczyli 153 mln złotych, czyli o 6 mln złotych więcej niż wynikało to z poprzednich dokumentów MSWiA. Z kolei wydatki na Fundusz Kościelny wyniosły w tym okresie 171 mln złotych.

– podkreśla Super Express.

 

Red. Natalia Urzędowska PolskaPress AIP/ Foto Adam Wojnar PolskaPress AIP

 

COMMENTS