HomeŚląskie

Ksiądz z Koniecpola oskarżony o pedofilię. Sąd oddalił jednak wniosek prokuratury o tymczasowy areszt dla duchownego

Ksiądz z Koniecpola oskarżony o pedofilię. Sąd oddalił jednak wniosek prokuratury o tymczasowy areszt dla duchownego

Do Sądu Rejonowego w Myszkowie trafił akt oskarżenia wobec księdza, który pracował na jednej z parafii w gminie Koniecpol. Zawiadomienie o możliwości przestępstwa złożyła Diecezja Kielecka. Według ustaleń prokuratury, ksiądz dwukrotnie wykorzystał 14-letnią dziewczynkę.

Prokuratura ze względu na charakter sprawy nie zdradza jej szczegółów. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez księdza z gminy Koniecpol złożyła kuria diecezjalna. Dotyczyło ono utrzymywania stosunków seksualnych przez księdza i 14-letnią dziewczynkę. Prokuratura nie podaje na razie szczegółów tej bulwersującej sprawy.

 

Prokuratura wszczęła śledztwo, ale jeszcze w sierpniu 2019 roku ksiądz formalnie nie miał postawionych zarzutów, a śledztwo dotyczyło art. 220 par. 1 KK, który brzmi: “§ 1. Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”. Śledztwo zakończyło się postawieniem duchownemu dwóch zarzutów obcowania płciowego z osobą poniżej 15. roku życia. Jak udało się nam ustalić w obu przypadkach pokrzywdzona została ta sama nastolatka.

 

– Złożyliśmy w tej sprawie wniosek o tymczasowy areszt, ale został on oddalony przez Sąd Rejonowy w Myszkowie, który zastosował wobec oskarżonego inne środki – dozór policyjny i zakaz opuszczania miejscowości, w której mieszka. Złożymy zażalenie na tę decyzję – mówi Piotr Wróblewski z biura prasowego Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

 

aip

COMMENTS