HomeCiekawostki

Kryzys może wepchnąć w biedę pół miliarda ludzi

Kryzys może wepchnąć w biedę pół miliarda ludzi

Kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa może wepchnąć w biedę nawet pół miliarda osób na świecie – alarmuje brytyjska organizacja pozarządowa Oxfam. Dane opublikowane zostały w wydanym właśnie raporcie w tej sprawie. To kolejny głos przestrzegający, że na świecie nadchodzi największy od lat kryzys ekonomiczny.
W swoim raporcie Oxfam stwierdza, że rozpoczęty już kryzys znacznie przewyższy to, co działo się w światowej gospodarce w 2008 roku po załamaniu się w Stanach Zjednoczonych systemu kredytów bankowych. Eksperci przeanalizowali kilka możliwych scenariuszy na najbliższe miesiące.
Najgorszy z nich zakłada, że 434 miliony ludzi może znaleźć się poniżej granicy ubóstwa czyli musieć żyć za mniej niż 2 dolary dziennie. Kolejnych 500 milionów ludzi będzie musiało żyć za mniej niż 5 dolarów miesięcznie. Mowa tutaj wyłącznie o ludziach, którzy teraz są powyżej tych progów. Ryzyko wejścia poniżej granicy ubóstwa jest według Oxfam większe w przypadku kobiet niż w przypadku mężczyzn, bo to kobiety częściej pracują na nieformalnych umowach lub bez żadnych dokumentów.
Kilka dni temu szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego także mówiła, że kryzys będzie większy niż w 2008 roku i informowała, że ponad 90 krajów wystąpiło do funduszu o pomoc ratunkową.
Bank Światowy z kolei poinformował, że kraje Afryki Subsaharyjskiej wchodzą właśnie w pierwszą od 25 lat recesję. Z kolei w rejonie wschodniej Azji oraz Pacyfiku aż 11 milionów ludzi może zejść poniżej poziomu ubóstwa.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Cegielski/ RTR/WHO/Oxfam/BBC/w mt

COMMENTS