HomeMałopolskie

Krwawe “rozliczenia” między Ukraińcami w Krakowie. W ręce nóż i rozbita butelka

Krwawe “rozliczenia” między Ukraińcami w Krakowie.  W ręce nóż i rozbita butelka

Karę 3 lat więzienia i 1200 zł grzywny wymierzył krakowski sąd Ukraińcowi Mykhailo H. z Tarnopola, który ze wspólnikiem usiłował odebrać 350 zł od innego rodaka. Wyrok nie jest prawomocny. 

Powodem rozliczeń była kaucja, jaką młodzi Ukraińcy wpłacili za wynajem mieszkania przy ul. Szafrana. Jedną z mieszkanek była Kateryna B. studentka Akademii Frycza Modrzewskiego. Gdy wyprowadziła się z koleżanką z tego adresu na miejscu zostali jeszcze dwa tygodnie dwaj Ukraińcy, wśród nich Dymytro M. I właśnie od niego kwoty 350 zł zaczął domagać się były chłopak Kateryny B., oskarżony w tej sprawie Mykhailo H. Gdy nic nie dała rozmowa z Dymytro M. o zwrocie pieniędzy oskarżony poszedł do niego z kompanem Antonem S., który już nie był zbyt miły. 31 stycznia 2017 r. dwaj sprawcy pojawili się u pokrzywdzonego.

 

Dymytro M. powtarzał,że nie czuje się zobowiązany do zwrotu kwoty, a wtedy Anton S. go poturbował, groził rozbitą butelką tzw tulipanem i nożem, chciał jeszcze pieniędzy z bankomatu. Potem zabrał laptop, telefon, 30 zł i kartę pobytu pokrzywdzonego. Pojechali jeszcze do restauracji koło Rynku Głównego, w której był zatrudniony kolega pobitego, ale i on nie był skłonny pożyczyć koledze pieniędzy. Dymytro M. nie przekazał sprawcom gotówki, stracił cenne przedmioty. Anton S. zniknął, a Mykhailo H został aresztowany. Teraz usłyszał nieprawomocny wyrok za rozbój. Ma tez zapłacić pobitemu 600 zł jako częściowe naprawienie szkody.

 

Oskarżony od kilku lat dorywczo pracuje w Polsce, był karany przez sąd Rejonowy w Śródmieściu, który warunkowo umorzył jego sprawę na dwa lata próby za znieważenie policjantów i posiadanie narkotyków. W sprawie o rozbój Mykhailo H. nie przyznał się do winy, twierdził, że był u pokrzywdzonego z gościem, którego zna jako Anton S. i jego nie prosił o siłowe rozwiązanie sprawy. Laptop i telefon wzięli pod zastaw brakującej kwoty. Sąd uznał inaczej i przyjął, że Mykhailo H. był inicjatorem przestępstwa na szkodę Dymytro M. stąd taka kara więzienia

 

aip

COMMENTS