HomePOLSKA

KRS w odwecie za zawieszenie wystąpi z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa?

KRS w odwecie za zawieszenie wystąpi z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa?

Krajowa Rada Sądownictwa w piątek zdecyduje, czy wystąpi z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). Wniosek o głosowanie w tej sprawie złożył dziś, w pierwszym dniu 4-dniowego posiedzenia Rady jej członek, sędzia Jarosławem Dudzicz.

Wczoraj w Bukareszcie ENCJ zawiesiła polską KRS w prawach członkowskich. Jak wskazywał rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera w statucie Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa nie ma takiego terminu, jak “zawieszenie”.

 


Mitera (KRS) – decyzja europejskich partnerów niezrozumiała

Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera powiedział, że wczorajsza decyzja Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ), jest niezrozumiała. Instytucja, która obradowała w poniedziałek w Bukareszcie, zawiesiła polski KRS w prawach członkowskich.

Sędzia Maciej Mitera powiedział IAR, że w statucie Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa nie ma takiego terminu, jak “zawieszenie”.
Sędzia Mitera wyjaśnił, że można być wykluczonym i wtedy nie ma się prawa głosu w europejskiej instytucji. Dodał jednak, iż Krajowa Rada Sądownictwa szanuje decyzję ENCJ.
“Rozumiemy, że w obecnej sytuacji ktoś nie chce naszego głosu doradczego, szanujemy to.” – powiedział rzecznik KRS. Wyraził nadzieję, że zawieszenie będzie czasem przejściowym.
Europejska Sieć Rad Sądownictwa w komunikacie z uzasadnieniem zawieszenia polskiego KRS napisała, iż instytucja może być zależna od władzy wykonawczej ze względu na przeprowadzaną w naszym kraju reformę sądownictwa.
Z zarzutem tym nie zgadza się sędzia Maciej Mitera. Rzecznik KRS uważa, że z europejskimi partnerami trzeba prowadzić dialog, żeby zrozumieli, iż w Polsce nie dzieje się nic niepokojącego w sądach. Sędzia Maciej Mitera przyznał, że część europejskich sędziów może mieć obawy, bo członkowie rady są wybierani przez parlament. Ale – jak tłumaczył rzecznik KRS – to nadal sędziowie i od nikogo nie są zależni. Sędzia Mitera wyraził pogląd, że zawieszenie można wykorzystać na przekonanie Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, iż w Polsce nic się nie dzieje i rządy prawa cały czas są przestrzegane.
Za zawieszeniem polskiej rady było stu sędziów. Przeciwko takiej decyzji opowiedziało się sześć osób, a dziewięć wstrzymało się od głosowania.
————————————

Rozpoczęło się 4-dniowe posiedzenie KRS

Obsada stanowisk w sądach powszechnych i administracyjnych, kwestie dotyczące asesorów i sprawy bieżące. To zagadnienia, jakimi będą się zajmować przez najbliższe cztery dni członkowie Krajowej Rady Sądownictwa.

Rzecznik rady sędzia Maciej Mitera, po rozpoczęciu pierwszego dnia obrad powiedział, że wśród tematów jest też kwestia oceny kolejnych kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Sędzia Mitera przypomniał, że jest 40 osób rekomendowanych i wynika to jeszcze z obwieszczenia prezydenta opublikowanego pod koniec sierpnia. Rolą Krajowej Rady Sądownictwa jest wydanie opinii wobec tych kandydatów.
Sędzia Maciej Mitera odniósł się też do niedawnej decyzji prezydenta w sprawie możliwości dalszego orzekania przez sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 lat. Ci, którzy zgody nie dostali oświadczyli, iż będą się powstrzymywać od zasiadania w składach sędziowskich.
Zdaniem rzecznika KRS to prawidłowa postawa. Sędzia Maciej Mitera powiedział, że zawsze gdy zachodzi podejrzenie, iż rozprawa może ucierpieć na tym, że wobec danego sędziego będą wątpliwości, należy się powstrzymać od uczestniczenia w przewodzie sądowym.
Tydzień temu prezydent Andrzej Duda wydał zgodę na dalszą pracę w Sądzie Najwyższym pięciu sędziom. Chęć pracy po ukończeniu 65 roku życia zgłosiło dwanaście osób.
Wśród sędziów, którzy będą dalej pracować w Sądzie Najwyższym trzech pracuje w Izbie Cywilnej, a pozostali w Izbie Karnej i Pracy oraz Ubezpieczeń Społecznych.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/gaj

IAR/A.Drążkiewicz/łp/gaj

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/wcześniejsze/af/gaj

COMMENTS