HomeChicago

Królowa Parady i Piewsza Dama Dworu zapraszają na tegoroczną Paradę 3. Majową

Królowa Parady i Piewsza Dama Dworu zapraszają na tegoroczną Paradę 3. Majową

CHICAGO: Magda Tolwinski, Królowa Parady 3. Majowej w 2018 roku i Emilka Wójciak, Pierwsza Dama Parady, zapraszają na tegoroczną Paradę, która odbędzie się 5 maja w Grand Park, przy Columbus Dr, w centrum Wietrznego Miasta.

W programie Zygmunta Rygla – Polski FM/Radio dla Ciebie młode Polki opowiadały o ich roli w czasie obecnej kadencji w 2018. Często występują na różnych imprezach polonijnych, wspierają działalność charytatywną różnych organizacji, udzielają się od kilkunastu lat w polonijnych zespołach.

Przed nimi wielkie zadanie reprezentowania Polonii na nadchodzących uroczystościach związanych z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3. Maja, Paradą 3. Majowa, potem przyjazdem prezydenta RP – Andrzeja Dudy do Chicago.

Magda i Emilka płynnie mówią po polsku. Co ciekawe słuchają na codzień polskiego radia, min. Polskiego FM, w czasie, gdy dojeżdżają z rodzicami na różne zajęcia. Znają programy radiowe, melodie, które są prezentowane, śledzą działalność muzyczną Karoliny Baran, sa na bieżąco z wieloma wydarzerniami wśród Polonii i w Polsce.

Ich rozeznanie w wielu sprawach jest naturalną konsekwencją zangażowania w sprawy polonijne od wielu lat. Potrafią pięknie tańczyć, śpiewac, grać.

Realizacja wywiadu radiowego z Królową i Pierwszą Damą była możliwa przy wspołpracy z panią Ewa Ruminski, która koordynuje pracą Komitetu Wyboru Królowej Parady od kilku lat. W tym roku Wybory Królowej Parady odbyly się po raz 20.

Królowa Parady i Pierwsza Dama Dworu doceniają piękną pracę, która wykonała ich poprzedniczka Julia Szumny, Krolowa Parady w 2017 roku. Pragną kontynuować zapoczątkowaną przez nią działalność, wykorzystując ich umiejętności, wiedzę i doświadczenie.

Jest przywilejem przeprowadzanie wywiadu z młodszymi przedstawicielkami Polonii, która pięknie reprezentują Polonię, posługują się językiem polskim, mają ambitne plany akademickie, są zaangażowane w różne formy działalności Polonii i działają aktywnie w Illinois.

Magda kończy szkołę średnią, przygotowuje się do studiów medycznych. Do studia radiowego przyjechała ze swoim tatą, który wspiera jej działalność na wielu polach, sam jest świetnie zorientowany w różnych sprawach.

Emilka studiuje psychologię i język hiszpański. Jej marzeniem jej zaangażowanie się w dzialalność społeczną i polityczną w Chicago. Tańczy i śpiewa w zespołach polonijnych od 15 lat.

Magda i Emilka reprezentują Polonię na wielu wydarzeniach polonijnych, miejskich, stanowych. Obydwie zdają sobie sprawę z przywileju jakim jest reprezentowanie Polonii z okazji 100. lecia obchodów odzyskania niepodległości Polski i 200. lecia stanu Illinois.

Warto tutaj podkreślić że Wybory Królowej Parady2018, Parada 3. Majowa, Festival Polonaise i inne są wydarzeniami polonijnymi włączonymi w oficjalne obchody 200 lecia stanu Illinois, co dodaje im dodatkowej rangi.

W czasie każdego z tych wydarzeń podkreślane są obchody 100. lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Takie jest hasło tegorocznej Parady 3. Majowej.

@ Wywiad i tekst Andrzej Mikołajczyk; Zdjęcia Alina Mikołajczyk

COMMENTS