Kraków: Żądają śledztwa – kto pomógł radnej prezydenta Krakowa w inwestycji

Kraków: Żądają śledztwa – kto pomógł radnej prezydenta Krakowa w inwestycji

Komisja Rewizyjna Rady Miasta Krakowa wystąpiła do prokuratury o zbadanie, czy przy uchwalaniu planu zagospodarowania przestrzennego „Tonie Zachód” nie doszło do złamania prawa.

Prezydent Jacek Majchrowski i ludzie z jego otoczenia będą musieli w prokuraturze tłumaczyć się z afery budowlanej. Na wniosek radnych z prezydenckiego klubu przesunięto prace nad planem zagospodarowania dla osiedla Tonie. Dzięki temu pozwolenie na zabudowę wielorodzinną otrzymała ich klubowa koleżanka Anna Prokop-Staszecka i sześciu innych wnioskodawców. Komisja Rewizyjna Rady Miasta Krakowa wystąpiła wczoraj do prokuratury o zbadanie, czy przy uchwalaniu planu zagospodarowania przestrzennego „Tonie Zachód” nie doszło do złamania prawa. – Komisja nie jest władna, aby uzyskać wszystkie odpowiedzi w tej sprawie. Dlatego skierowaliśmy ją do prokuratury – wyjaśnia Adam Kalita (PiS), przewodniczący Komisji Rewizyjnej RMK.

 

Późny ratunek dla Toń

 

Przystąpienie do opracowania dwóch planów dla Toń „Wschód” i „Zachód” prezydent Jacek Majchrowski ogłosił pod koniec 2014 r. Mieszkańcy osiedla przy ul. Chabrowej i Orlich Gniazd ponaglali radnych do uchwalenia planu i ratowania terenów przed zabudową. W połowie sierpnia 2017 r. prezydent rozpatrzył uwagi do planu i dokument mógł być przekazany do przyjęcia przez radę miasta. Pod obrady wszedł 6 grudnia. Miał być uchwalony na sesji 20 grudnia, ale Rafał Komarewicz, przewodniczący klubu prezydenckiego „Przyjazny Kraków”, w uzgodnieniu z prezydentem Majchrowskim i przewodniczącym RMK Bogusławem Kośmiderem (PO), wnioskował o przedłużenie składania terminu poprawek do planu. To spowodowało, że został uchwalony 10 stycznia br., a w życie wszedł 8 lutego. Jak to się ma do inwestycji Anny Prokop-Staszeckiej, radnej i dyrektorki Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie? Posiada ona działkę budowlaną przy ulicy Chabrowej, na terenie planu „Tonie Zachód”.

 

Chciała tam postawić cztery duże dwupoziomowe mieszkania i gabinet lekarski. Inwestycję rozpoczęła w styczniu ubiegłego roku i nie skończyła, stoi szkielet zabudowy. Od lipca 2017 zmieniły się jednak przepisy i w ramach nowych zasad – z pozwoleniem na zabudowę jednorodzinną – radna Prokop-Staszecka mogła liczyć na nie więcej jak dwa mieszkania lub mieszkanie i gabinet. Wybudowanie tego, co chciała, dawała zgoda na zabudowę wielorodzinną, o co wystąpiła do magistratu. Gdyby przed wydaniem na to zgody wszedł w życie plan dla Toń, to nie mogłaby już zrealizować swoich zamiarów. Ostatecznie radna Prokop-Staszecka otrzymała pozwolenie na zabudowę wielorodzinną 6 lutego, a więc dwa dni przed wejściem w życie planu.

 

Afera czy gra polityczna?

 

Na tym, że prace nad planistycznym dokumentem zostały przesunięte, skorzystało jeszcze sześciu wnioskodawców, m.in. prywatny inwestor otrzymał zgodę na budowę w rejonie ul. Łokietka dwóch segmentów budynku handlowo-usługowo-biurowego, a osoba prywatna – zezwolenie na dwa budynki jednorodzinne. Radny Komarewicz przekonuje, że nic o planach budowlanych klubowej koleżanki nie wiedział, a o przesunięcie prac nad planem dla Toń zawnioskował tylko dlatego, by 20 grudnia było więcej czasu na dyskusję i uchwalenie budżetu na 2018 roku. – Nie informowałam o swoich sprawach majątkowych członków klubu „Przyjazny Kraków” i prezydenta – zapewnia radna Prokop-Staszecka.

 

W wydanym oświadczeniu zaznaczyła m.in.: „Przesunięcie wejścia w życie miejscowego planu z mojego punktu widzenia było obojętne. Nie poniosłam żadnych strat ani nie odniosłam żadnych korzyści, ponieważ budynek został wybudowany wcześniej na działce nabytej zgodnie z prawem. Zmiana pozwolenia na budowę miała charakter wyłącznie formalny i wynikała z dostosowania do zmienionego 1 lipca 2017 roku prawa. Powtórzę to bardzo wyraźnie – nie zmieniły się żadne parametry budynku: jego wygląd, kubatura, wysokość”. Mimo to partia Nowoczesna złożyła wniosek do prezydenta Krakowa o informację, jaka była jego rola w sprawie planu dla Toń. Radni z prezydenckiego klubu komentują, że cała sprawa jest przedwyborczą grą PiS. Radni z partii Jarosława Kaczyńskiego odpowiadają, że Komisja Rewizyjna zajęła się po prostu zgłoszeniem mieszkańców.

 

Kalendarium

 

14 sierpnia 2017 – Projekt planu dla Toń może zostać przekazany Radzie Miasta Krakowa do uchwalenia. Początek Listopada 2017 – Mieszkańcy zwracają się z pismem do radnych z Komisji Planowania, stwierdzając opieszałość i bezczynność prezydenta w sprawie uchwalenia planu. 13 Listopada 2017 – Prezydent przekazuje projekt planu RMK. 6 Grudnia 2017 – Odbywa się pierwsze czytanie uchwały – podczas sesji RMK wniosek o odroczenie przyjęcia planu (pierwotnie miał być głosowany 20 grudnia) złożył radny Rafał Komarewicz, przewodniczący prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków. 10 Stycznia 2018 – Plan zostaje przegłosowany przez RMK. 6 Lutego 2018 – Pozwolenie zamienne na budowę wielorodzinną otrzymuje radna Anna Prokop-Staszecka. 8 Lutego 2018 – Plan wchodzi w życie.

 COMMENTS

WORDPRESS: 0