26.8 C
Chicago
czwartek, 13 czerwca, 2024

Kraków: Wyburzyli zabytek, a teraz budują mieszkania niezgodnie z prawem?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Deweloper chce znacznie rozbudować budynek na osiedlu Teatralnym, czemu sprzeciwiają się mieszkańcy. Twierdzą, że to zaburzy ład przestrzenny, a ponadto, że inwestor działa w oparciu o nieaktualne pozwolenie na budowę. Firma odpiera zarzuty. Chodzi o tę samą, która miała wyburzyć fort na Prądniku Białym.

Firma Frax-Bud Developer planuje rozbudować i nadbudować dwupiętrowy budynek na os. Teatralnym 19, w którym kiedyś działała m.in. stołówka Kombinatu Budownictwa Mieszkaniowego. Później był tam również bank i sklep z używaną odzieżą. Obecnie budynek stoi bezużyteczny. Obok niego 22 maja deweloper miał umieścić żółtą tablicę informującą o prowadzonej przez niego inwestycji, której sprzeciwiają się mieszkańcy. – Budynek jest częścią układu urbanistycznego, wpisanego do rejestru zabytków – zauważa radny miejski Wojciech Krzysztonek, który wraz z mieszkańcami walczy przeciwko tej inwestycji. Zwracają uwagę, że po rozbudowie budynek będzie m.in. wyższy od sąsiednich, co zaburzy ład przestrzenny. Protestujący uważają ponadto, że pozwolenie na budowę, w oparciu o które działa deweloper, wygasło. Zostało wydane w 2007 roku.

 

Mieszkańcy zwracają uwagę, że od tamtego czasu do maja tego roku inwestor nie prowadził żadnych prac. A zgodnie z prawem budowlanym, jeśli roboty nie rozpoczną się przed upływem trzech lat od uprawomocnienia się pozwolenia na budowę, decyzja ta wygasa. Protestujący twierdzą, że informacja na tablicy, jakoby prace miały się rozpocząć we wrześniu 2009 roku, jest nieprawdziwa. Mieszkańcy osiedla Teatralnego już raz sprzeciwili się inwestycji, w 2010 roku. Po fali protestów, pism i nagłośnienia sprawy w mediach inwestor wstrzymał się z budową. Teraz znów ruszyła. Planowo budynek będzie miał parter, cztery piętra oraz parking podziemny dla 30 samochodów. „Dla obecnych mieszkańców nie ma już miejsc parkingowych, budynki dookoła mają parter i 3 piętra” – zauważają oburzeni mieszkańcy na Facebooku. Na tym portalu społecznościowym już zapowiedzieli protest pod magistratem – 27 czerwca o godz. 11. Później przeniosą się na sesję Rady Miasta Krakowa. „Jako mieszkańcy os. Teatralnego nie zgadzamy się na takie traktowanie! Słowo obywateli przegrywa z deweloperami, którzy bezkarnie zabudowują miasto i zaczynają zabudowywać Nową Hutę” – piszą protestujący. Już teraz odczuwają uciążliwości związane z budową.

 

Ciężki sprzęt rozjeżdża nowo wyremontowaną ulicę Bolesława Czuchajowskiego, wprowadzono też zmianę organizacji ruchu na osiedlu, która miała nie zostać z nimi skonsultowana. O wyjaśnienia poprosiliśmy dewelopera. – Informacja na tablicy jest prawdziwa. Prace były prowadzone od 2009 roku, co znajduje odzwierciedlenie w dokumentach. Wynika z nich, że decyzja o pozwoleniu na budowę nie wygasła – twierdzi inspektor nadzoru inwestorskiego, który… nie chciał nam się przedstawić. Wśród prowadzonych prac wymienia m.in. inspekcyjne, jak również odkrywki istniejących fundamentów. – Wspólnoty bloków sąsiednich były stroną na etapie postępowania o wydanie decyzji zezwalającej na budowę. Przedstawiali swoje uwagi. Natomiast decyzja została wydana i jest prawomocna oraz nadal aktualna – przekonuje. Nie był jednak w stanie powiedzieć nam, ile mieszkań znajdzie się w rozbudowanym budynku.

 

Wiadomo, że ma być to głównie właśnie mieszkaniówka. Przypomnijmy, że budynek planuje nadbudować ta sama firma, która ostatnio miała wyburzyć część koszarową fortu w rejonie ulicy Wybickiego. Frax-Bud Developer chce tam budować bloki. Granice inwestycji obejmowały zasięgiem relikty fortu N-10 Prądnik Biały, ujęte w gminnej ewidencji zabytków. Inwestor dokonał w urzędzie miasta zgłoszenia dotyczącego zamiaru wykonania robót polegających na rozbiórce 15 obiektów (magazynowych, biurowych, wiat, produkcyjno-magazynowych, garaży itp.). – Firma miała świadomość, że rozbiórka nie może obejmować samego fortu. Wygląda na to, że jest to samowola budowlana – mówił wtedy Dariusz Nowak z biura prasowego magistratu. Sprawa trafiła do prokuratury. Trwają przesłuchania, śledczy starają się ustalić, kto i dlaczego zniszczył fort. Krakowski magistrat potwierdził, że pozwolenie na budowę dla inwestycji na os. Teatralnym 19 zostało wydane w 2007 roku.

 

Pozwala na rozbudowę i nadbudowę istniejącego budynku handlowo-usługowo-biurowego na cele mieszkalne, ponadto na funkcję usługową w parterze części dobudowanej. Zatwierdzony projekt przewiduje też garaż podziemny dla 30 samochodów. Decyzja pozwolenia na budowę została w połowie tego roku przeniesiona na nowego inwestora, którym jest firma Frax-Bud Developer. Podczas prowadzonego postępowania o przeniesienie decyzji na nowego inwestora miejscy urzędnicy stwierdzili, że wpisy w dzienniku budowy nie były dokonywane w odstępie większym niż trzy lata. To, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, oznacza, że pozwolenie na budowę pozostaje w mocy. Z kolei Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego poinformował, że przeprowadził kontrolę dotyczącą budowy naos. Teatralnym. Jak podaje, prowadzi też obecnie czynności wyjaśniające odnośnie tej inwestycji.

 

aip
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520