HomeMałopolskie

Kraków. Wielka operacja zawieszenia dzwonu. Pod kościół Mariacki wjechał 37-tonowy dźwig

Kraków. Wielka operacja zawieszenia dzwonu. Pod kościół Mariacki wjechał 37-tonowy dźwig

Dzwon Józef z Nazaretu został w nocy z czwartku na piątek zawisł w dzwonnicy Bazyliki Mariackiej. Wcześniej na Rynek ulicą Grodzką, pod prąd, w obstawie policyjnej, wjechał 37-tonowy dźwig, który wyniósł dzwon na wieżę.

Dzwon, ufundowany jako wotum na 700-lecie konsekracji kościoła Mariackiego, waży – symbolicznie – 700 kilogramów, średnica jego kielicha to 103 cm, wygląd nawiązuje stylem do gotyckich dekoracji, a dźwięk ma harmonizować z brzmieniem starych dzwonów świątyni: Mieszczańskiego i Misjonału. Józef z Nazaretu został odlany w jednej z najstarszych odlewni w Polsce – Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, a zadań techniczno-montażowych podjęła się firma Rduch Bells & Clocks w Czernicy koło Rybnika. Rduch Bells & Clocks m.in. wykonali oprzyrządowanie – klasyczne dębowe zawieszenie i nowoczesną automatykę dzwonu.

 

Ostatnio z kolei w rodzinnej kuźni w Gogołowej koło Jastrzębia Zdroju kowal Janusz Zoremba wykuł serce dzwonu. Waży około 40 kg, jego długość to około 80 cm, a średnica kuli wynosi około 13 cm. Fundatorem dzwonu jest proboszcz parafii mariackiej ks. infułat Dariusz Raś. Instrument został minionej nocy zamontowany na najwyższej kondygnacji dzwonnicy Bazyliki Mariackiej. Według zapowiedzi Józef z Nazaretu zabrzmi w samo południe 1 stycznia 2020 roku, inaugurując jubileuszowy rok dla Bazyliki Mariackiej w Krakowie.

 

 

aip

COMMENTS