HomeMałopolskie

Kraków w obronie praw kobiet. 8 marca ulicami miasta po raz szesnasty przejdzie Krakowska Manifa

Kraków w obronie praw kobiet. 8 marca ulicami miasta po raz szesnasty przejdzie Krakowska Manifa

8 marca 2020 roku ulicami Krakowa przejdzie szesnasta Krakowska Manifa. Co roku Krakowski Komitet Manifowy, w związku z obchodami Dnia Kobiet 8 marca stara się zwrócić uwagę społeczeństwa i władz na problem dyskryminacji kobiet. W tym roku hasłem przewodnim demonstracji jest „Cześć i chwała bohaterkom”! Bo życie w Polsce i bycie kobietą w tym kraju, zdaniem organizatorów: to prawdziwe bohaterstwo.

Manifestacja wyruszy o godz. 14 spod głównego gmachu Muzeum Narodowego (al. 3 maja 1). Następnie przejdzie ulicami Krakowa na Rynek Główny.

 

– Chcemy powiedzieć głośno o wszystkich bohaterkach, o których na co dzień się milczy. O tych, które pracują po kilkanaście godzin na dobę, żeby utrzymać siebie i swoje rodziny. Podczas przemarszu oddamy cześć i chwałę pielęgniarkom na całonocnych dyżurach, nauczycielkom, pracownicom na śmieciówkach, matkom na działalności, opiekunkom dzieci z niepełnosprawnościami. Będziemy mówić o bohaterstwie tych, które w tym kraju odważnie powiedziały o swojej aborcji i o tych, które postanowiły urodzić i wychować dzieci.

 

O tych, które postanowiły głośno powiedzieć, że są osobami LGBTQ+, bo w Polsce to rodzaj bohaterstwa. Będziemy krzyczeć “cześć i chwała!” kobietom, które zaczęły mówić o molestowaniu, o mobbingu, gwałtach i przemocy w rodzinie, o codziennych upokorzeniach w pracy i dyskryminacji – tłumaczy Magdalena Ostarzewska, z komitetu organizacyjnego Krakowska Manifa.

 

Manifa odbywa się w Krakowie co roku, od kilkunastu lat, w okolicach 8 marca. To właśnie 8 marca w roku 1908 ulicami Nowego Jorku przemaszerowało 15 tys. robotnic, które domagały się dla siebie pełni praw ekonomicznych i politycznych. W 1910 roku 8 marca ustanowiono Międzynarodowym Dniem Kobiet, który ma służyć krzewieniu idei praw kobiet.

 

PD aip

COMMENTS