HomePOLSKAMałopolskie

Kraków trafił na listę powiatów żółtych. “Kto zapłaci za tę zabawę kolorami?”

Kraków trafił na listę powiatów żółtych. “Kto zapłaci za tę zabawę kolorami?”

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że Kraków trafił na listę powiatów żółtych. Na zaktualizowanej liście Ministerstwa Zdrowia jest łącznie 18 powiatów o podwyższonej liczbie nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Jak mówił wiceminister Waldemar Kraska, siedem z nich jest oznaczonych kolorem czerwonym. Są to powiaty nowotarski i Nowy Sącz z województwa małopolskiego, z Łódzkiego wieluński, oraz pajęczański i łowicki, które przechodzą ze strefy żółtej, a także powiaty lipski z województwa mazowieckiego i kolski z Wielkopolskiego.
Wiceszef resortu zdrowia poinformował, że wśród jedenastu powiatów oznaczonych kolorem żółtym jest między innymi powiaty rybnicki i kłobucki z województwa śląskiego. Do listy żółtej zaliczono także Kraków, powiaty tatrzański, nowosądecki i limanowski z Małopolski oraz powiaty przemyski, żuromiński, kartuski, konecki i bartoszycki.

Waldemar Kraska dodał, że na liście powiatów z alertem znalazły się trzy powiaty ziemskie – brzeski, oleski i myszkowski i miasto Sopot. Zaznaczył, że gdyby aktualizacja listy była podawana wczoraj, to Sopot – ze względu na dużą dynamikę przyrostu liczby zakażeń koronawirusem – znalazłby się w strefie żółtej. Wiceminister dodał, że w ostatnich trzech dniach liczba wykrywanych w Sopocie nowych przypadków trochę zmniejszyła się.
Wiceminister podkreślił, że przedstawiane przez resort prognozy są precyzyjne i sprawdzają się. Tak było między innymi w przypadku Krakowa.

Waldemar Kraska dodał, że w ostatniej dobie w Polsce potwierdzono 887 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwie małopolskim z 233 nowymi przypadkami, śląskim, gdzie wykryto ich 118 oraz mazowieckim, gdzie testy wykazały koronawirusa u kolejnych 107 osób.

Waldemar Kraska poinformował, że w tych trzech województwach nie ma żadnych dużych ognisk zakażeń. Dominują ogniska rozproszone – jak zakażania podczas imprez rodzinnych i towarzyskich, a także w DPS-ach.
W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 28 tysięcy testów.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/TVP Info/d jl/w dw

COMMENTS