"> Kraków. Studenta Akademii Górniczo-Hutniczej zbudował elektryczną deskę surfingową - wiadomosci.com

Kraków. Studenta Akademii Górniczo-Hutniczej zbudował elektryczną deskę surfingową

Kraków. Studenta Akademii Górniczo-Hutniczej zbudował elektryczną deskę surfingową

Igor Łukasiewicz, student Akademii Góniczo-Hutniczej zbudował deskę surfingową o napędzie elektrycznym. Innowacyjny sprzęt wodny powstał w ramach projektu związanego z pracą magisterską młodego konstruktora.

Igor Łukasiewicz jest studentem mechaniki i budowy maszyn na AGH. Urządzenie, które stworzył to rodzaj bezemisyjnego sprzętu wodnego, który umożliwia surfowanie na akwenach wodnych, wykorzystując do tego silnik elektryczny zasilany poprzez akumulatory litowo-jonowe. Deska jest wyposażona także w hydroskrzydła, czyli specjalne elementy generujące siłę wynoszącą ją ponad powierzchnię wody.

 

Dzięki temu użytkownik ma wrażenie unoszenia się w powietrzu. Deska jest długa na 1,5 metra, sama waży 9 kg, a wraz z elektroniką i bateriami 17 kg. Pojazdy tego typu mogą rozwinąć prędkość do 40 km/h, a pojemność akumulatorów wystarcza na godzinę rozrywki na wodzie. Dodatkowo użytkownik za pomocą ręcznego kontrolera monitoruje prędkość, poziom naładowania baterii oraz moc silnika.

 

Elektryczna deska swoją zwrotnością dorównuje skuterom wodnym, ale dzięki hydroskrzydłom dostarcza o wiele więcej możliwości zabawy np. robienia ewolucji w powietrzu. Młody konstruktor stworzył elektryczną deskę w ramach projektu związanego z jego pracą magisterską. Prototyp urządzenia jest stale udoskonalany i znajduje się w fazie testów na wodzie. W najbliższym czasie projekt będzie można zobaczyć m.in. na konferencji Impact mobility rEVolution’19 w Katowicach.

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0