HomePOLSKAMałopolskie

Kraków. Przewoźnicy protestują. Wielki zjazd autokarów pod Wawelem! “Kolejne obostrzenia odbierają nam klientów”

Kraków. Przewoźnicy protestują. Wielki zjazd autokarów pod Wawelem! “Kolejne obostrzenia odbierają nam klientów”

Pod Wawel zjechali kierowcy autokarów z całej Polski oraz właściciele firm przewozowych. Domagają się wsparcia w czasie pandemii, kiedy kolejne obostrzenia i groźba zakażenia w podróży odbierają im klientów, a z tym i zarobek. Mają długą listę postulatów.

W proteście wzięło udział 26 wozów. Zajęły ulice i parking pod Wawelem na ulicy Powiśle. Akcję zorganizowały Krakowska Izba Turystyki, Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych i Stowarzyszenie Ekologicznego Transportu Autokarowego STEKTRA. Organizacje wysłały już w piątek do premiera RP dramatyczny apel o pomoc.

 

Oto kilka najważniejszych postulatów:

 

1. Dopłaty (na wzór czeski, niemiecki, austriacki) do autobusów, uzależnione od klasy emisji spalin i wielkości pojazdu. 2. Odroczenia (na wzór węgierski) płatności rat kredytów i leasingów do czerwca 2021 roku dla firm z sektora szeroko rozumianego przewozu osób. 3.Dodatkowej puli środków PFR do wysokości 24 procent obrotu (na wzór hiszpański) z roku referencyjnego dla firm z branży szeroko rozumianego przewozu osób. 4. Umorzenia w całości subwencji PFR dla branży autokarowej. 5. Przedłużenia zwolnienia z ZUS o kolejne trzy miesiące. 6. Dopłaty do wynagrodzeń i przestojowego (na wzór europejski) dla firm doświadczających spadku przychodów w wysokości co najmniej 70 procent liczonym rok do roku, przez wybrane trzy kolejne miesiące przed złożeniem wniosku.

 

 

aip

COMMENTS