HomeMałopolskie

Kraków. Porażka prokuratury w sprawie mafii paliwowej

Kraków. Porażka prokuratury w sprawie mafii paliwowej

Sąd uniewinnił głównych oskarżonych, ponieważ śledczy nie potrafili udowodnić im winy

Po 18 latach procesu jednej z największych afer gospodarczych w kraju dwaj „baronowie paliwowi” ze szczecińskiej spółki BGM, będącej największym w kraju prywatnym importerem paliw: Jan B. i Zdzisław M. zostali uniewinnieni. – Sąd uznał, że dowody zebrane w toku tej sprawy nie są wystarczające, aby móc przypisać oskarżonym winy za zarzuty opisane w akcie oskarżenia, dotyczące wyłudzenia i prania brudnych pieniędzy – mówi sędzia Beata Górszczyk, rzecznik SO w Krakowie.

O klęsce śledczych świadczy m.in. to, że uniewinnieni zostali nawet oskarżeni, którzy przyznali się wystawiania fałszywych faktur. Sąd nie mógł ich skazać, ponieważ w materiale dowodowym prokuratury tych faktur po prostu nie było. Ponadto w akcie oskarżenia znalazły się zarzuty, których nie poparto materiałem dowodowym, a z drugiej strony były tam dowody, które nie znajdowały odzwierciedlenia w zarzutach. Łącznie sąd uniewinnił 6 z 18 oskarżonych. Skazanych zostało 8 osób.

Wśród nich Tomasz K., który za zlecanie wystawiania fałszywych faktur i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą został skazany na trzy i pół roku pozbawienia wolności i grzywnę 60 tys. zł. Pozostałych dziewięciu oskarżonych za wystawianie fałszywych faktur lub posługiwanie się nimi zostało skazanych na kary od pół roku do trzech lat pozbawienia wolności oraz grzywny. Proces w tej sprawie toczy się przed krakowskim sądem od kwietnia 2005 roku. Przez 13 lat przesłuchano 115 świadków. Według śledczych grupa „wyprała” blisko 200 mln zł i wyłudziła około 280 mln zł podatku VAT. Wśród oskarżonych znajdują się m.in. dwaj „baronowie paliwowi” Jan B. i Zdzisław M.

Przestępczy proceder, który według śledczych zorganizowali biznesmeni polegał na nielegalnym produkowaniu paliw, fikcyjnym obrocie produktami ropopochodnymi przez kolejne spółki na terenie całego kraju oraz praniu brudnych pieniędzy. W 2012 r. sąd ze względu na przedawnienie sąd umorzył dwa wątki z głównego procesu i umorzył je. Oskarżeni nie odpowiadali od tamtej pory za przestępstwa skarbowe i działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Materiały dowodowe w tej sprawie trafiły do krakowskiej prokuratury z dziesięciu innych placówek w kraju. Na ogłoszeniu wyroku nie stawił się żaden z 18 oskarżonych.

Marcin Banasik (aip)

Kraków. Porażka prokuratury w sprawie mafii paliwowej

 

COMMENTS