HomeMałopolskie

Kraków: Okradał mieszkania metodą na śpiocha. Jest podejrzany o popełnienie 93 przestępstw!

Kraków: Okradał mieszkania metodą na śpiocha. Jest podejrzany o popełnienie 93 przestępstw!

Policjanci zatrzymali złodzieja, który okradał mieszkania „metodą na śpiocha”. Mężczyzna jest podejrzany o popełnienie 93 przestępstw. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.

Kryminalni z Komisariatu Policji III w Krakowie od dłuższego czasu pracowali nad sprawą złodzieja, który nocami grasował na terenie Krakowa i gminy Zielonki, okradając pogrążonych we śnie właścicieli domów. Rabuś najczęściej wykorzystywał niezabezpieczone drzwi mieszkań, a w jednym przypadku wszedł do cudzego domu… przez właz dla psów. Pierwsze zawiadomienie w tej sprawie zostało przyjęte w styczniu. Wówczas łupem złodzieja padły dokumenty, pozostawione przez najemcę w przedpokoju mieszkania. Jak się okazało, był to początek serii dokonanych przez niego kradzieży i włamań. Sprawca w ciągu kolejnych miesięcy splądrował kilkanaście mieszkań. Zabierał z nich nie tylko portfele z zawartością pieniędzy, dokumentów oraz kart bankomatowych, ale także biżuterię, perfumy, smartfony, tablety i laptopy. W jego zainteresowaniu pozostawały także elektronarzędzia, przechowywane przez właścicieli w piwnicach.

 

Chętnie korzystał również ze skradzionych kart, posługując się nimi podczas transakcji płatniczych, których wykonał niemal 70. Intensywna praca operacyjna oraz żmudna analiza akt postępowań, doprowadziła policjantów do 37-letniego krakowianina, wielokrotnie karanego za przestępstwa przeciwko mieniu, który w więzieniu spędził łącznie 11 lat. Pomocny w typowaniu sprawcy okazał się smartfon, który mężczyzna nieopatrznie pozostawił w jednym z okradzionych mieszkań. Kryminalni przygotowali na złodzieja zasadzkę. Zatrzymali go na obrzeżach Krakowa, gdy wracał swoim samochodem do domu. Podczas przeszukania policjanci znaleźli przy 37-latku kilka skradzionych telefonów komórkowych oraz… niemal 38 g amfetaminy.

 

Natomiast w wynajmowanym przez niego mieszkaniu funkcjonariusze zabezpieczyli pochodzące z rabunków elektronarzędzia oraz opróżnione portfele i torby. Zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanemu 93 zarzutów. Mężczyzna jest podejrzany o dokonanie szeregu kradzieży, włamań, posłużenie się cudzymi kartami płatniczymi, posiadanie substancji psychotropowych, znieważenie oraz naruszenie nietykalności cielesnej policjantów, a także groźby kierowane pod adresem kobiety, która obudziła się, gdy usiłował splądrować jej dom. Za większość czynów odpowie w warunkach tzw. recydywy. Mężczyzna przyznał się do popełnienia wszystkich zarzucanych mu przestępstw. 25 kwietnia na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków-Prądnik Biały, sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Grozi mu do 15 lat więzienia.

 

aip

COMMENTS