HomeCiekawostki

Kraków kupił… kościół

Kraków kupił… kościół

Gmina Kraków kupiła działki, na których znajdowały się dotychczas m. in. zabytkowe budynki klinik i przychodni Szpitala Uniwersyteckiego, przeniesionego obecnie w nowe miejsce do Prokocimia. Wśród kupionych przez miasto budynków jest także znajdujący się przy ul. Kopernika 19 dawny kościół karmelitów bosych pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, z górującymi nad okolicą dwoma wieżami, który służył szpitalowi św. Łazarza. Co stanie się teraz ze świątynią?

Obecnie znajduje się tam kapelania szpitalna, w której posługują misjonarze i jezuici. Codziennie odprawiane są tu dwie msze św., a w sobotę odprawiana jest nowenna do Matki Bożej Cudownego Medalika oraz modlitwy w intencji chorych. Tu modlą się pacjenci i ich rodziny z oddziałów, które jeszcze funkcjonują. Jak podkreślają przedstawiciele władz miasta, “nie wyobrażają sobie, aby to miejsce przestało być miejscem kultu”.

 

Początkowo zainteresowanie kwestią ewentualnego przejęcia świątyni – w formie zakupu z bonifikatą lub jego użyczenia – wyraziła krakowska archidiecezja. Obecnie przede wszystkim są zainteresowani tą świątynią karmelici bosi do, których kościół należał niegdyś, a ich herb znajduje się na fasadzie kościoła. W XVII kościół i klasztor wybudowali Karmelici. Pod koniec XVIII w. klasztor został gruntownie odrestaurowany, zwłaszcza po zniszczeniach z czasów konfederacji barskiej. Ówczesny prymas Michał Poniatowski postanowił do klasztornych budynków przenieść szpital powszechny św. Łazarza, który karmelici odstąpili za niewielką sumę.

 

– Jesteśmy zainteresowani jakąś formą powrotu do budynku karmelitańskiego kościoła, który obecnie jest w rękach miasta. Jest to jedynie wstępna deklaracja, która wymaga szczegółowych rozmów z władzami Krakowa – podkreśla o. Jarosław Gabriel Janocha z krakowskiej prowincji karmelitów bosych.

 

Adam Wojnar aip

COMMENTS