Kraków: 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

Kraków: 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

Uroczystą galą i koncertem Leszka Możdżera na Wawelu w Krakowie rozpocznie się w niedzielę 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do 12 lipca eksperci z całego świata będą debatować o stanie zachowania i przyszłości światowego dziedzictwa oraz głosować nad nowymi wpisami na światową listę dziedzictwa kultury i natury.

 

Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem sesji. “Przede wszystkim to jest bardzo duży prestiż międzynarodowy – do Krakowa przyjadą reprezentanci 140 krajów z całego świata, Oczy całego świata będą zwrócone przez te 10 dni na Polskę, na Kraków” – podkreśla wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin.

Uroczyste otwarcie sesji z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i dyrektor generalnej UNESCO Iriny Bokovej nastąpi jutro wieczorem na Wawelu. Obrady będą się toczyć od poniedziałku w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Delegaci między innymi zdecydują, które z 34 zgłoszonych miejsc znajdą się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polskim kandydatem jest zabytkowa kopalnia ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.

Obrady w Krakowie potrwają do 12 lipca i będą transmitowane w internecie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska/dabr

 COMMENTS

WORDPRESS: 0