HomePOLSKAPomorskie

Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność

Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność

W Płocku trwa Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność. Dziś, w pierwszym dniu, w obradach wzięli udział prezydent i premier.

Prezydent Andrzej Duda opowiedział się za kontynuacją dialogu społecznego. Podkreślał, że państwie, które ma być państwem sprawiedliwości społecznej, solidarnym oraz państwem społecznej gospodarki rynkowej, dialog ma fundamentalne znaczenie. Mówił też o potrzebie jego doskonalenia.
Prezydent wyraził też przekonanie, że umowa, którą zawarli z nim związkowcy jeszcze w czasie, gdy był kandydatem na prezydenta będzie realizowana. Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił ustawę jego autorstwa, przywracającą poprzedni wiek emerytalny, która była elementem tej umowy. Mam nadzieję, że rząd premier Beaty Szydło i większość parlamentarna będą ten kierunek kontynuowali – mówił.
Andrzej Duda podziękował też “Solidarności” za wsparcie jego i Prawa i Sprawiedliwości w ubiegłorocznych wyborach. Podczas zjazdu odznaczył piętnastu najbardziej zasłużonych członków NSZZ Solidarność Złotymi Krzyżami Zasługi i Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.
Premier Beata Szydło oświadczyła natomiast, że jej rząd chce realizować ideały “Solidarności” i dotrzymuje obietnic z kampanii. Rok jego pracy był dobry dla Polski – mówiła.
Szefowa rządu przyznała, że jej rząd popełnił błędy i nie zawsze dobrze informował o swoich osiągnięciach. Powiedziała jednak, że najważniejsze są dla niego sprawy zwykłych obywateli. Szefowa rządu przypomniała osiągnięcia ostatniego roku: wprowadzenie programu “Rodzina 500+”, początek realizacji programu “Mieszkanie +”, wprowadzenie darmowych leków dla seniorów i podwyżka minimalnej stawki godzinowej do 12 złotych. Przypomniała, że w przyszłym roku najniższe wynagrodzenie będzie wynosiło dwa tysiące złotych, a najniższa emerytura tysiąc złotych. Beata Szydło zapowiedziała, że będzie realizować kolejne zobowiązania i nie zawróci z drogi reform.
W godzinach popołudniowych i drugiego dnia obrad delegaci płockiego zjazdu zajęli się sprawami wewnętrznymi związku. Jedną z decyzji zjazdu ma być nadawanie tytułu Zasłużony dla NSZZ “Solidarność”.
Krajowy Zjazd Delegatów Solidarności w Płocku potrwa do jutra.

IAR, Fot. Twitter.com

COMMENTS