HomePILNE

Krajowa konwencja wyborcza PSL. “Nie jesteśmy anty-PiS”

Krajowa konwencja wyborcza PSL. “Nie jesteśmy anty-PiS”

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz przekonywał w Płocku na krajowej konwencji wyborczej, że Koalicja Polska nie jest anty-PiS, ani anty-opozycją, tylko jest za silną, demokratyczną i sprawiedliwą Polską. Paweł Kukiz, który w ubiegłym tygodniu w imieniu Kukiz’15 podpisał umowę programową z ludowcami, przekonywał, że Koalicja Polska jest “drogą centrum, drogą pojednania, drogą prawdziwego dialogu”. Ludowcy zaprezentowali także “jedynki” na listach komitetu wyborczego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Polska jest wspólnotą, którą trzeba wzmacniać, a, w jego ocenie, w wielu miejscach należy przywrócić. Przedstawił także część założeń programowych, które chciałby, aby ludowcy realizowali w przyszłej kadencji Parlamentu. Wśród nich wymienił m.in. emeryturę bez podatku, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców oraz lepszy dostęp do służby zdrowia.
Lider ludowców powiedział podczas konwencji, że jednym z najważniejszych elementów programu PSL-Koalicji Polskiej jest wsparcie finansowe dla osób starszych. “Nie chcę widzieć starszych, doświadczonych wiekiem osób, które idą do apteki, którzy przez 40-50 lat pracowali, idą do okienka w aptece i muszą się od niego odbić i odejść ze łzami w oczach, bo z tej emerytury, która jest dzisiaj po prostu ich na to nie stać. Emerytura bez podatku to ok. średnio 400 złotych więcej miesięcznie dla każdego emeryta, ponad 4 tysiące rocznie” – przekonywał.
Prezes PSL zapewnił, że jego ugrupowanie nie chce zniesienia programu Rodzina 500 Plus, a wręcz przeciwnie, chce jego wzmocnienia, między innymi poprzez poprawienie sytuacji przedsiębiorców.
“Nie możemy patrzeć na ciągłe podwyżki ZUS-u, jeżeli zapytacie jakiegokolwiek przedsiębiorcy samozatrudnionego, co jest dla niego największą bolączką, usłyszycie: ZUS, ZUS, z każdej strony to samo będzie powtarzane. Dlatego ZUS musi być dobrowolny. Stać cię na zapłacenie to zapłacisz. Masz trudności, nie jesteś w stanie, musisz utrzymać rodzinę, miejsca pracy – nie będziesz płacił ZUS-u. To będzie twoja decyzja” – obiecywał.
Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował też do wszystkich ugrupowań o ponadpartyjny pakt na rzecz poprawy sytuacji w służbie zdrowia.
Paweł Kukiz, który przemawiał po Władysławie Kosiniaku-Kamyszu, powiedział, że jego sojusz z ludowcami nie oznacza, że zdradził swoje ideały. Mówił, że zawsze będzie dążył do realizacji swych postulatów. Wyjaśniając powody, dla których Kukiz’15 dołączył do Koalicji Polskiej, przypomniał historyczne dzieje PSL. Paweł Kukiz stwierdził, że w przeszłości ludowcy “nieśli kaganek oświaty, uczyli czytać i pisać oraz wyrównywali szanse”. Ocenił, że komitet wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego “celuje w dwucyfrowy wynik”.
“Mamy taką samą sytuację, taką samą misję. Idziemy z kagankiem oświaty. Idziemy do ludzi, idziemy oświecać ich w ich prawach obywatelskich. Proszę państwa, celujemy w dwucyfrowy wynik w nadchodzących wyborach. Celujemy w to, by zostać języczkiem uwagi i my będziemy decydować, kto będzie miał władzę w Polsce. A władzę w Polsce będzie miał ten, kto będzie pracował dla obywateli, a nie będzie ich panem” – wyjaśniał.
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik określił Koalicję Polską jako wspólnotę celów, wspólnotę programową, oraz wspólnotę ciężkiej pracy i zwycięstwa. Odniósł się także do historii PSL. “Jesteśmy dumni z naszej przeszłości. To już 124 lata. Niektóre z naszych sztandarów mają ponad 100 lat. Przez cały ten czas byliśmy oddani ludzkim sprawom. Polska jest w naszych sercach” – mówił.
Koalicję Polską tworzą, oprócz PSL, część struktur Kukiz’15, posłowie koła UED, część samorządowców oraz część przedstawicieli organizacji pozarządowych. Podczas konwencji zaprezentowani zostali kandydaci, którzy otworzą listy komitetu wyborczego Polskiego Stronnictwa Ludowego we wszystkich 41 okręgach. W okręgu nr 3 we Wrocławiu liderem jest poseł koła UED Jacek Protasiewicz. Posłanka Kukiz’15 Agnieszka Ścigaj otwiera listę w Krakowie, Paweł Kukiz w Opolu, a wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka w Rzeszowie. Liderem w Tarnowie jest szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, w Siedlcach Marek Sawicki, a w okręgu 19 obejmującym Warszawę Władysław Teofil Bartoszewski.
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Twitter, Facebook, wczesn./Wj/kjCOMMENTS