9.8 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Kościół źródłem opresji? Gliński interweniuje w sprawie wystawy w Domu Historii Europejskiej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński interweniuje w sprawie wystawy w Domu Historii Europejskiej w Brukseli. W liście skierowanym do Antonio Tajaniego, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, zwraca uwagę na liczne naruszenia i pominięcia w kwestiach historycznych, których dopuścili się jej autorzy. Pyta również, kto w sensie politycznym odpowiada za jej kształt. Według ministra kultury prezentowana narracja zawiera podstawowe błędy w odniesieniu do wszystkich narodów Europy i jej wartości uniwersalnych.

„Uwagi moje dotyczą nie tylko rażących przekłamań i pomijania wielu ważnych wydarzeń i faktów historycznych,(…) lecz odnoszą się także do zastosowania niezrozumiałej i mijającej się z prawdą narracji historycznej. Dlatego mój głos nie jest wyłącznie jednostronnym głosem z Polski i dotyczy większości wątków tematycznych wystawy, również tych niezwiązanych z Polską i Europą Środkową.” – zaznaczył w liście minister kultury. Gliński dodaje, że przedstawianie religii i idei narodu jako źródła wszelkiego zła w dziejach naszego kontynentu jest wyrazem ideologicznego, lewicowego zacietrzewienia twórców tej wystawy.

Wśród uwag do wystawy minister kultury wymienia: prezentację, ilustrowanie i wyjaśnienie ciągu przyczynowo-skutkowego wielu wątków, które często są niespójne i wyrywkowe; nie ma działu dotyczącego historii kultury europejskiej, jej roli w rozwoju cywilizacji Europy; rola chrześcijaństwa zaprezentowana w sposób bardzo selektywny i negatywny, jako źródło opresji oraz przyczyna cierpień i dyskryminacji milionów kobiet; okres rozwoju Europy przed rewolucją francuską prezentuje się jako okres zniewolenia przez monarchie i ucisku przez Kościół, dopiero rewolucja miała zapoczątkować właściwy i pełny rozwój kontynentu i stać się źródłem pełnego rozwoju człowieka, wolności, równości i braterstwa; w sekcji dotyczącej filozofów zamieszczono opisy tylko dwóch postaci: Arystotelesa i – z nieznanych powodów – Słavoja Żiżka; pominięto wkład wielu narodów europejskich w rozwój Europy (rola np. Hiszpanii, Portugalii, krajów Skandynawskich), lub przedstawiono je niewłaściwie: np. Polska nie była nowym krajem powstałym w wyniku zakończenia I wojny światowej, lecz w odzyskała niepodległość po 123-letnim okresie zaborów; autorzy nie wskazują na bezpośrednią przyczynę II wojny światowej, czyli pakt Ribbentrop-Mołotow; Polskę, Francję i Ukrainę przestawiono jako państwa i narody współwinne za Holocaust, zaś Niemcy w tym kontekście są zaprezentowane wyłącznie jako kraj, który we wzorcowy sposób kultywuje pamięć o Holokauście; z narracji wystawy wynika, że największymi ofiarami II wojny światowej byli Niemcy, bez wskazania ich roli jako agresorów i inicjatorów II wojny światowej oraz bez wyliczenia cywilnych ofiar niemieckich działań wojennych w całej Europie; Komunizm przedstawiony jest w pozytywnym kontekście.

Minister Piotr Gliński zauważa, że obecna ekspozycja Domu Historii Europy nie jest godna ani tej nazwy, ani tym bardziej patronatu Parlamentu Europejskiego.

IAR/Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/wg/mitro/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520