HomeWielkopolskie

Kościół z dzwonnicą w Wielkopolsce na sprzedaż

Kościół z dzwonnicą w Wielkopolsce na sprzedaż

Wśród ofert sprzedaży działek, jakimi dysponuje firma Furman Nieruchomości znalazła się działka, na której znajduje się dawny kościół poewangelicki. Nieruchomość mieści się w Niemczynie pod Damasławkiem.

Mowa o działce o powierzchni 7200 mkw. w miejscowości Niemczyn w województwie wielkopolskim. Działka jest częścią parku podworskiego z pocz. XIX wieku, na terenie którego znajduje się budynek dawnego kościoła poewangelickiego o powierzchni 133,24 mkw. oraz murowana dzwonnica. Budynek wybudowany jest z czerwonej cegły na kamiennych fundamentach. Budynek oczywiście już nie pełni funkcji sakralnej i nadaje się do kompletnej odbudowy, na przykład na obiekt hotelowy, gastronomiczny, kultury itd., ale także na własne cele mieszkaniowe – czytamy w ogłoszeniu na stronie www.furman24.pl. Cena nieruchomości to 28 tysięcy złotych.

 

Obiekt od kilku lat jest w rękach prywatnych. W 2010 roku po raz pierwszy była mowa o jego sprzedaży. Wśród zainteresowanych wtedy pozyskaniem obiektu należącego niegdyś do kościoła ewangelickiego znalazła się tajemnicza grupa wyznaniowa pod nazwą Melchizedek. Obaw przed przyjazdem tajemniczej grupy, która miała zrzeszać między innymi byłych księży, nie kryli mieszkańcy wioski. W przetargu jednak, co ciekawe, mimo wcześniejszego zainteresowania, ostatecznie nie wzięło udziału to stowarzyszenie, a kaplicę w Niemczynie kupiła osoba prywatna.

 

– To są moje rodzinne strony. Gdy dowiedziałam, się, że ogłoszono przetarg, postanowiłam wziąć w nim udział. Poza tym szukałam obiektu na działalność kulturalno-
oświatową, którą chcę prowadzić. Dlatego zdecydowałam się na kupno tej kaplicy – tłumaczyła wówczas kobieta. [przycisk_galeria] Czy teraz znajdzie się nowy nabywca? Na pewno adaptacja pokościelnego budynku nie jest sprawą prostą, bo przecież nad wszystkim czuwać będzie konserwator zabytków, ale… Przypadek z Niemczyna nie jest odosobniony. W naszym kraju już wiele dawnych świątyń było wystawianych na sprzedaż. Z różnym skutkiem.

 

aip

COMMENTS