HomePOLSKA

Kościół w tarapatach finansowych. Wszystko przez koronawirusa. Wierni proszeni są o przelewy?

Kościół w tarapatach finansowych. Wszystko przez koronawirusa. Wierni proszeni są o przelewy?

Koronawirus nadszarpnął gospodarkę – to żadna tajemnica. Przedsiębiorcy na całym świecie załamują ręce, ponieważ handel po prostu się zatrzymał. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że w tarapaty finansowe wpadł też… kościół. Ze względu na to, że ograniczono liczbę wiernych w kościołach, wpływy z tacy znacznie się zmniejszyły. Innpoland.pl podaje, że niektóre parafie proszą wiernych o przelewy mające wesprzeć księży.

 

„Gazeta Wyborcza” podała, że kościół św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku, w okresie od 13 marca do 19 kwietnia zebrał z ofiar niewiele, bo tylko 11 270 zł. Oznacza to, że parafia straciła ok. 70% przychodów. Wiosenna taca wystarczyła tylko na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb. Kościoły w całej Polsce muszą szybko wpaść na pomysł, jak poradzić sobie z brakiem wpływów pieniędzy. Pomysłów jest dużo, przede wszystkim jednak są to prośby skierowane do parafian. „GW” wylicza:

 

 

  • Wspólnota Mężczyźni Świętego Józefa we Wrocławiu ogłosiła zbiórkę;

 

  • parafia p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Jaworznie Sobieskim zachęca do składania ofiar z tacy przelewami;

 

  • parafia bł. Franciszki Siedliskiej w Olsztynie przypomniała, że obowiązkiem parafian jest wspieranie kościoła.

 

 

Warto też zauważyć, że majątek parafialny w 2020 został znacznie uszczuplony także przez odwołanie ważnych uroczystości kościelnych. Sporo par zrezygnowało ze ślubów w tym roku. Nie odbywają się także pierwsze komunie święte. Tak duże uroczystości stanowiły pokaźne źródło wpływów każdej parafii.

 

Zgodnie z danymi Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że w połowie marca w niedzielnej eucharystii uczestniczyło zaledwie 4,4% parafian. Standardowo było to 38,2%. Przypuszcza się, że kościoły najtrudniejsze mają już za sobą. 27 maja 2020 r. premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że kolejne zniesienie obostrzeń obejmie także kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Podczas ostatniej niedzieli parafianie mogli już bez przeszkód uczestniczyć we mszy świętej. Z obowiązku regularnego uczestnictwa w nabożeństwach są zwolnieni (zgodnie z aktualnymi zaleceniami przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski):

 

 

  • ludzie w podeszłym wieku,

 

  • osoby z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura);

 

 • wierni po prostu obawiający się zakażenia koronawirusem.

 

js AIP

COMMENTS