HomePOLSKA

Korzystna sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych: Państwo aż o 11 miliardów mniej musi się dorzucić do ZUS

Korzystna sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych: Państwo aż o 11 miliardów mniej musi się dorzucić do ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował w tym roku z dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na kwotę blisko 11 miliardów złotych. Tym samym tegoroczna dotacja zamiast 46,6 miliarda złotych wyniesie 35,8 miliarda złotych.

Jak powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska, korzystna sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynika nie tylko z dobrej sytuacji gospodarczej i wzrostu wynagrodzeń. Wpłynęła na nią także reforma e-składki. Wszyscy płatnicy mają indywidualne konta, na których na bieżąco rejestrowane są ich wpłaty. Obowiązuje zasada, że składki bieżące najpierw pokrywają najstarsze zaległości. Prezes Uścińska wyjaśniła, że dzięki wprowadzeniu e-składki wpływy od płatników wzrosły w tym roku o mniej więcej 10 procent. Zapewniła, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest bardzo dobra, dzięki czemu odprowadzane są też wyższe składki do Narodowego Funduszu Zdrowia, Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, które też odczuwają uszczelnienie systemu i lepszą sytuację gospodarczą.

W sumie ZUS w tym roku rezygnował z dotacji z budżetu państwa czterokrotnie. W marcu zarząd Zakładu wystąpił o wstrzymanie transzy w wysokości 2,2 miliarda złotych, w sierpniu zrezygnował z 3 miliardów złotych, w październiku z 3,3 miliarda złotych i w tym miesiącu z 2 miliardów złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Elżbieta Łukowska/dabr

COMMENTS