HomeCiekawostki

Koronawirusowy poradnik “maseczkowy” czyli co, jak i kiedy?

Koronawirusowy poradnik “maseczkowy” czyli co, jak i kiedy?

Koronawirus. Od czwartku, 16 kwietnia (do odwołania) będzie obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa. Można do tego używać m.in. maskę, maseczkę, szalik, apaszkę czy przyłbicę.

W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia poznaliśmy dokładne zasady, do jakich będziemy musieli się stosować. Kliknij w zdjęcie i sprawdź, w jakich miejscach trzeba będzie zasłaniać twarz.

Zakryte usta i nos trzeba mieć w środkach komunikacji miejskiej. Zatem jeśli wybieracie się w podróż autobusem, tramwajem czy metrem nie zapominajcie o szaliku, apaszce czy masce. Trzeba także pamiętać, że do 19 kwietnia obowiązuje w komunikacji miejskiej limit osób. Tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Najlepiej – żeby co drugie miejsce siedzące pozostało puste. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.
 – Zakrywanie ust i nosa obowiązuje także w miejscach ogólnodostępnych. Rozporządzenie Ministra Zdrowia informuje, że chodzi o drogi, place, obiekty kultu religijnego, obiekty handlowe, placówki handlowe i targowiska. Oznacza to, że jeśli będziemy chcieli iść m.in. do sklepu, na spacer z psem czy na pocztę to musimy pamiętać o tym obowiązku.
 – W Rozporządzeniu czytamy także, że nakaz zakrywania ust i nosa dotyczy osób przebywających na terenach zieleni, w szczególności: w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na terenie plaż. Jak dobrze wiadomo, do 19 kwietnia obowiązuje zakaz wstępu na te tereny. Niewykluczone, że zostanie on na dniach zniesiony, ale każda osoba, która będzie przebywają w parku, na bulwarach czy na plaży będzie musiała mieć maseczkę, szalik lub coś, czym zakryje usta i nos.
 – Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy również osób, które chcą spędzić czas na terenach leśnych, w szczególności: na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania. Sytuacja jest taka sama jak w przypadku wymienionych wcześniej bulwarów, parków czy plaż. Do lasów nie można wchodzić na razie do 19 kwietnia. Możliwe, że zakaz ten zostanie niedługo zniesiony. Wtedy w tych miejscach będzie obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa.
 – Jeśli samochodem poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie to każdy z nich musi mieć zakryte usta i nos. Natomiast nakaz nie dotyczy poruszania się przez osoby wspólnie zamieszkują pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.
 – Należy także pamiętać, że dzieci poniżej 4 lat oraz osoby, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu albo niezdolności do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust i nosa są zwolnione z nakazu.
 – W Rozporządzeniu Rady Ministrów nie ma żadnej informacji o obowiązku noszenia maseczek w miejscu pracy. Oznacza to, że jeżeli odstęp pomiędzy pracownikami wynosi co najmniej dwa metry, a pracodawca zapewnia środki do dezynfekcji rąk i powierzchni to nie trzeba zakrywać ust i nosa.

Sandra Gozdur aip

COMMENTS