HomePOLSKA

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadza obostrzenia w 19 powiatach. Lista powiatów

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadza obostrzenia w 19 powiatach. Lista powiatów

– Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń – powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W powiatach, gdzie w ostatnich dwóch tygodniach wystąpiło dużo przypadków zakażeń będą wprowadzane większe obostrzenia niż obowiązują w całym kraju. Ministerstwo zdrowia podzieliło powiaty na trzy kategorie – czerwone, gdzie liczba zachorowań jest duża i szybko wzrasta, żółte i zielone.

 

W tzw. powiatach czerwonych i żółtych będzie obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej (na ulicach, w parkach itp.). Zakazane będzie organizowanie imprez masowych. Liczba uczestników wesel zostanie ograniczona do 50 w przypadku powiatów czerwonych i do 100 w żółtych. W powiatach czerwonych w komunikacji miejskiej będzie mogło być zajęte tylko 50 proc. miejsc siedzących.

 

Powiaty czerwone: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i pow. wodzisławski.

 

Powiaty żółte: wieruszowski, Jastrzębie Zdrój, jarosławski, Żory, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski i Przemyśl. Powiaty czerwone to te w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tysięcy mieszkańców w danym powiecie przekroczy 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień publikacji. Powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków będą oznaczane kolorem żółtym. Nowe zasady mają obowiązywać od soboty.

 

– Otrząśnijmy się z beztroski – zaapelował minister zdrowia. Łukasz Szumowski przypomniał o obowiązku zasłaniania nosa i ust w zamkniętych przestrzeniach publicznych takie jak galerie handlowe i sklepy.

 

aip

COMMENTS