HomeŚwiat

Koronawirus w Europie: Wiele państw łagodzi restrykcje

Koronawirus w Europie: Wiele państw łagodzi restrykcje

Włoski minister regionów Francesco Boccia zapowiada, że w ciągu dwóch tygodni cały lub prawie cały kraj znajdzie się w żółtej strefie najniższego zagrożenia koronawirusem. Jednak aby wirus nie wymknął się spod kontroli, restrykcje pozostaną przez kilka tygodni, a w święta Bożego Narodzenia i Nowy rok część z nich będzie drastycznie zaostrzona. Celem rządu jest wypłaszczenie krzywej zachorowań bez wprowadzania nowego lockdownu.
25 i 26 grudnia oraz 1. stycznia we Włoszech będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się miedzy gminami. Chcąc uniknąć kolejnych zamknięć w styczniu, w czasie świąteczno – noworocznym Włochy wprowadzą restrykcje znacznie ostrzejsze niż w pozostałej części Europy, by maksymalnie ograniczyć liczbę kontaktów międzyludzkich.
Natomiast 7 stycznia – według zapowiedzi ministra regionów – Włochy nieco się otworzą. „Zbiegnie się to z wielką kampanią szczepień przeciwko koronawirusowi”- deklaruje minister Francesco Boccia. Minister zdrowia Roberto Speranza dodał, że nawet już po rozpoczęciu szczepień potrzebne będą kolejne tygodnie wyrzeczeń, by sytuacja mogła się ustabilizować.
***
7 grudnia zostaną w Austrii zniesione pierwsze obostrzenia koronawirusowe – poinformował kanclerz Sebastian Kurz. Otwarte zostaną między innymi muzea i salony kosmetyczne. Priorytetowo mają zostać potraktowane szkoły i przedszkola.
Od nadchodzącego poniedziałku będzie można znów odwiedzać biblioteki i muzea, otwarte będą także salony fryzjerskie. Większość austriackich szkół powróci do stacjonarnej formy nauczania. Kina i teatry pozostaną natomiast zamknięte co najmniej do połowy stycznia przyszłego roku.
Kanclerz Sebastian Kurz zaznaczył, że twardy lockdown przyniósł wprawdzie upragnione owoce, ale sytuacja nadal jest alarmująca. “Pandemia się jeszcze nie skończyła, ten wirus wciąż jest wśród nas, a liczby nowych infekcji są zatrważająco wysokie” – ostrzegał szef austriackiego rządu. Minionej doby wykryto w Austrii 3972 przypadki koronawirusa, co w przeliczeniu na liczbę mieszkańców plasuje ją w czołówce krajów, najbardziej dotkniętych pandemią.
Dlatego wraz z poluzowaniem blokady niektóre inne ograniczenia zostaną zaostrzone. Od połowy grudnia do 10 stycznia osoby przyjeżdżające z państw objętych obszarem ryzyka będą musiały odbyć 10-dniową kwarantannę. Jest to równoznaczne z zamknięciem granic, gdyż wszystkie kraje sąsiadujące z Austrią zaliczane są do wspomnianej grupy.
***
W Czechach dojdzie jutro do znacznego złagodzenia obostrzeń sanitarnych. Mimo poprawiającej się sytuacji epidemiologicznej, rząd chce przedłużyć stan wyjątkowy.
Aktualnie stan wyjątkowy w Czechach kończy się 12 grudnia. Premier Andrej Babiš powiedział w jednym z wywiadów telewizyjnych, że rząd planuje przedłużyć go o 30 dni. Zgodę będzie musiała wydać izba poselska.
Czeski premier zaapelował też do obywateli o rozsądek w związku ze złagodzeniem obostrzeń sanitarnych, do którego dojdzie jutro. Po półtoramiesięcznej przerwie ponownie otworzą się bary i restauracje, a także galerie handlowe, siłownie i niektóre instytucje kultury.
Po posiedzeniu centralnego sztabu kryzysowego wicepremier Jan Hamáček podkreślił, że przedłużenie stanu wyjątkowego pozwoli uregulować zasady działania poszczególnych branż.
“Liczba zakażeń wciąż spada i jest to dobra wiadomość. Nie spada jednak tak szybko, jak byśmy tego chcieli. Jeśli stan wyjątkowy nie będzie przedłużony, dojdzie do niekontrolowanego poluzowania obostrzeń” – powiedział Jan Hamáček.
Wicepremier dodał, że do 18 grudnia gotowy będzie system powszechnych testów na koronawirusa. Testy antygenowe będą w Czechach bezpłatne i dobrowolne.

IAR/Wojciech Stobba/Praga/i mg/w to/
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/#Wojciech Osiński/w to/
IAR/Z Rzymu dla Polskiego Radia Urszula Rzepczak, Polsat News/w to/

COMMENTS