HomeŚwiat

Koronawirus: UE skraca listę tzw. krajów bezpiecznych

Koronawirus: UE skraca listę tzw. krajów bezpiecznych

Unia Europejska skróciła listę tak zwanych krajów bezpiecznych do których możliwe są podróże w czasie pandemii. Początkowo na liście było 15 państw, dziś pozostało na niej 12. Tak zdecydowały unijne rządy.

Z listy krajów z którymi przed miesiącem Unia otworzyła granice, bo poprawiła się sytuacja epidemiczna, zostały skreślone Serbia i Czarnogóra oraz Algieria. Pozostały na niej Gruzja, Kanada, Maroko, Tunezja, a także Australia i Nowa Zelandia, Japonia, Korea Południowa, Tajlandia, Urugwaj i Rwanda. Na liście są też Chiny pod warunkiem, że zastosują zasadę wzajemności i zezwolą Europejczykom na wjazd na swój teren. Pekin na razie takiej zgody nie dał.
Kiedy powstała unijna lista krajów bezpiecznych mówiło się, że będzie ona na bieżąco aktualizowana i możliwe jest dopisanie kolejnych krajów, na przykład USA, które z powodu wysokiego wskaźnika zakażeń nie zostały uznane za bezpieczny kraj przed miesiącem. Jednak teraz, zamiast wydłużania listy, została ona skrócona. Decyzja unijnych krajów nie jest prawnie wiążąca, bo zarządzanie granicami to kompetencje narodowe. Wspólna lista to sugestia i ma sprawić, że decyzje w sprawie otwarcia granic zewnętrznych będą zapadać w sposób skoordynowany.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka/Bruksela/w kj

COMMENTS