HomePILNE

Koronawirus: Sytuacja we Włoszech, Francji, Belgii i Hiszpanii

Koronawirus: Sytuacja we Włoszech, Francji, Belgii i Hiszpanii

We Włoszech ostatniej doby spadła liczba osób zakażonych koronawirusem, leczonych na oddziałach intensywnej terapii. Wczoraj było ich 4 tysiące 68, dziś- 3 tysiące 994.

“To bardzo ważna wiadomość”- mówił szef włoskiej ochrony cywilnej Angelo Borrelli podczas spotkania z dziennikarzami. “To daje naszym szpitalom oddech”- podkreślał.

Minionej doby zmarło we Włoszech 681 osób zakażonych koronawirusem, liczba wykrytych przypadków zakażenia wzrosła o 4805.

Liczba ofiar koronawirusa we Włoszech to łącznie 15 tysięcy 362, a łączna liczba zakażonych – 124 tysiące 632.

 

*

 

Rząd Belgii poinformował, że liczba testów na koronawirusa przeprowadzanych dziennie przekroczyła 10 tysięcy. W przyszłości możliwości laboratoryjne mają być jeszcze większe.

W ubiegłym tygodniu dziennie w Belgii przeprowadzanych było d 3 do 4 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Rząd w Brukseli zapowiadał wtedy, że celem jest 10 tysięcy testów dziennie. Ten cel został właśnie zrealizowany. Minister do spraw budżetu informował dziś rano, że kolejny cel to od 40 do 50 tysięcy testów dziennie.

Zwiększenie liczby testów jest możliwe dzięki metodzie opracowanej przez belgijskie uniwersytety, wykorzystujące mniejsze ilości odczynników. Ponadto szpitale zaczynają korzystać także z szybkich, 15-minutowych testów antygenowych, opracowanych przez niedużą belgijską firmę z Gembloux.

 

*

 

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił przedłużenie o kolejne 15 dni – do 26 kwietnia ograniczeń w związku z sytuacją epidemiologiczną, a co za tym idzie stanu wyjątkowego. To drugie przedłużenie tych ograniczeń. Obecne obowiązują do 11 kwietnia.

Szef hiszpańskiego rządu powiedział, że dotychczasowe rozwiązania przynoszą pozytywne efekty i że we wtorek ponownie poprosi parlament o zgodę na ich przedłużenie.
Ostatniej doby w wyniki powikłań po koronawirusie zmarło w Hiszpanii 809 osób. Takie dane podały miejscowe służby ratunkowe. Hiszpania jest drugim po Włoszech krajem najbardziej dotkniętym pandemią. Łączna liczba ofiar wynosi tam już 11744.

Obecnie w Hiszpanii notuje się 124 tysiące zainfekowanych, czyli więcej niż we Włoszech, ale 34 tysiące osób udało się wyleczyć.

 

*

 

Francja zamówiła w Chinach prawie dwa miliardy maseczek ochronnych. Rząd w Paryżu przychylił się do sugestii Akademii Medycznej i zalecił wszystkim obywatelom ich noszenie.

Do tej pory rząd francuski twierdził, że tylko chorzy oraz ludzie się nimi opiekujący i najbliższa rodzina powinni nosić maseczki. Jeszcze w połowie marca minister zdrowia Olivier Veran mówił, że powszechne używanie maseczek nie jest zalecane i nie jest potrzebne. Po ostatnich sugestiach lekarzy z Akademii Medycznej rząd zmienił jednak zdanie uznając, że maseczki są jednym ze sposobów zahamowania ekspansji koronawirusa.

Naczelny Inspektor Zdrowia Jerome Salomon wyjaśniał, że można wszystkich zachęcać do noszenia maseczek ochronnych, nie wolno jednak zapominać o podstawowych zasadach zabezpieczania się przed wirusem – o myciu rąk i powstrzymaniu się od kontaktów społecznych.

 

 


IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Marek Brzeziński, Paryż/w dyd
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/wcześn./AFP/d dwi/w dyd
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka/w dyd
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Cegielski, ansa.it/w dyd

COMMENTS