HomeŚwiat

Koronawirus może się przenosić z człowieka na człowieka. Jak zapobiegać zakażeniu?

Koronawirus może się przenosić z człowieka na człowieka. Jak zapobiegać zakażeniu?

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo. Jest kolejna ofiara groźnego wirusa. Chiny potwierdzają: koronawirus może się przenosić z człowieka na człowieka. Jakie są objawy koronawirusa? Czy koronawirus można leczyć? Sprawdźcie!

 

Dziewięć ofiar śmiertelnych koronawirusa. Zmarła dziewiąta osoba zarażona przez nowy typ koronawirusa, który wywołuje niewydolność oddechową – podaje New York Times, cytując służby medyczne z Chin. Wciąż wzrasta też liczba osób, które zakaziły się nowym rodzajem koronawirusa. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia potwierdza, że wirus może być przenoszony między ludźmi.

 

Stany Zjednoczone zaostrzyły kontrole medyczne na lotniskach w Los Angeles, Nowym Jorku i San Francisco. Na wielu międzynarodowych lotniskach, m.in. w Japonii, Tajlandii, Singapurze i Korei Południowej, podróżni z Wuhan – czyli miasta, w którym pojawiły się pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem – są poddawani badaniom lekarskim. Najwięcej przypadków koronawirusa odnotowano w chińskim mieście Wuhan, ale także w Japonii, Korei Południowej, Tajlandii i Stanach Zjednoczonych. Wszystkie zarażone osoby podróżowały z Wuhan. Nadal niewiele wiadomo o pochodzeniu i sposobie rozprzestrzeniania się wirusa. Podejrzewa się, że nowy koronawirus może mieć źródło na rynku owoców morza w Wuhan. Wirus nazywany jest 2019-nCoV. To nowy, niezidentyfikowany dotąd typ koronawirusa.

 

Chińskie władze potwierdziły 440 przypadków zachorowania na koronawirusa. Centrum Analiz Globalnych Chorób Zakaźnych Imperial College w Londynie prognozuje jednak, że zarażonych może być około 1700 osób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega szpitale na całym świecie o możliwości wybuchu epidemii. WHO przekazała szpitalom na całym świecie wytyczne dotyczące kontroli zakażeń w przypadku rozprzestrzeniania się nowego wirusa. Van Kerkhove powiedziała, że nie ma specyficznego leczenia nowego wirusa, ale rozważa się stosowanie leków antywirusowych i można je wykorzystywać.

 

Koronawirusy są drobnoustrojami, które wywołują różnego rodzaju infekcje układu pokarmowego i oddechowego, zarówno u ludzi jak i zwierząt. Koronawirusy to RNA-wirusy, które są odpowiedzialne za około 10%-20% przeziębień oraz za epidemie schorzeń dróg oddechowych. Koronawirusy atakują głównie ssaki i ptaki. Nazwa koronawirusy pochodzi od otoczki przypominającej koronę, która widoczna jest wokół wirionów w mikroskopie elektronowym. Odmiany koronawirusów mogą powodować ciężką niewydolność oddechową, określaną z biegiem czasu jako SARS.

 

Koronawirus rozwija się w ciągu 5-6 dni. Pierwsze objawy zakażenia koronawirusami są podobne do objawów grypy. Pojawia się wysoka gorączka, ból głowy, ból gardła i kaszel, uczucie wyczerpania, brak apetytu. U osób zarażonych SARS infekcja rozpoczyna się wysoką temperaturą, następnie pojawia się biegunka, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów, bóle głowy oraz kłopoty z oddychaniem, które mogą rozwinąć się w kierunku niewydolności oddechowej. Konsekwencją może być nawet śmierć pacjenta. Do tej pory nie wynaleziono jedynego skutecznego lekarstwa zwalczającego koronawirusy.

 

Koronawirusy – jak zapobiegać zakażeniu?

 

 

  • unikać bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi,

 

  • pamiętać o higienie podczas oddychania (zasłanianiu w trakcie kaszlu i kichania nosa i ust),

 

  • pamiętać o higienie osobistej (częstym myciu rąk),

 

  • warto mieć przy sobie żel antybakteryjny lub chusteczki jednorazowe z dodatkiem alkoholu,

 

  • nie dotykać brudnymi dłońmi ust, oczu oraz nosa,

 

  • przed podróżą sprawdzić informacje na stronie WHO,

 

 • unikać kontaktów zarówno ze zwierzętami jak i ich wydalinami, szczególnie podczas podróży.

aip

COMMENTS