8.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Koronawirus: Ministerstwo zdrowia gra w kolory i straszy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ponad sto miejsc znajdzie się na nowej liście powiatów w żółtych i czerwonych strefach – powiedział dzisiaj w Programie 3 PR wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Ministerstwo Zdrowia tym razem baczniej zwraca uwagę na duże aglomeracje. Wiceszef resortu dodał, że zagęszczenie ludności wpływa na transmisję wirusa.

„Duże miasta dość łatwo wchodzą w tej chwili w te żółte strefy, ponieważ troszkę obostrzyliśmy kryteria. Chcemy, aby w tych dużych aglomeracjach, gdzie jest duży kontakt międzyludzki, gdzie na 1 kilometr [kwadratowy] zamieszkuje dużo ludzi, te obostrzenia wchodziły wcześniej, bo te miejsca są niestety dużymi źródłami nowych zakażeń” – powiedział Waldemar Kraska.

Już wiadomo, że w tzw. żółtej strefie znajdzie się Warszawa. „Mogę to potwierdzić. Od soboty wchodzą nowe obostrzenia także w strefach żółtych i czerwonych, dotyczą głównie noszenia maseczek nie tylko w przestrzeniach zamkniętych, czyli supermarketach, w sklepach czy w urzędach, ale także przestrzeni otwartej. Uczulam wszystkich mieszkańców, bo tych stref niestety w Polsce dzisiaj będzie ogłoszonych bardzo dużo, ponad 100” – powiedział wiceminister zdrowia.

Lokale gastronomiczne w czerwonych strefach będą zamykane o godz. 22. „Zauważyliśmy, że w tych strefach lokale gastronomiczne przejęły funkcję dawnych dyskotek. Tam odbywają się imprezy taneczne. Dlatego w strefach czerwonych od 22:00 do 6:00 rano takie lokale będą zamknięte” – mówił Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia zapowiedział także częstsze kontrole przestrzegania obostrzeń sanitarnych w strefach. Jak dotąd policjanci wystawiali stosunkowo niewiele mandatów za łamanie przepisów.
„Okres pouczeń i upominania skończył się. Każdy, kto nie stosuje się do tych reguł, szczególnie mówimy o strefach żółtych i czerwonych, będzie karany mandatem. Także służby sanitarne są uczulone na to, że sklepy są takim miejscem, gdzie łatwo się zakazić. Jeżeli pracownicy tego sklepu nie będą tego przestrzegać, może dojść do zamknięcia takiego sklepu” – powiedział wiceminister zdrowia.

Waldemar Kraska dodał, że resort zdrowia przeanalizował stan prawny egzekwowania przepisów.

„Nasz dział prawny przestawił mi dość szczegółową analizę. Na jej podstawie wyraźnie widać, że jest podstawa prawna, aby egzekwować brak maseczki w tych miejscach, gdzie one obowiązują” – powiedział wiceminister zdrowia.

Waldemar Kraska zapewnił, że nie zabraknie leku Remdesiwir – stosowanego przy leczeniu Covid-19. Do Polski trafiła kolejna partia medyklamentu. Wczoraj szpitale zakaźne alarmowały, że krajowe zapasy są na wyczerpaniu. Jak informował rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz, chodzi o 420 dawek specyfiku. Wiceminister Waldemar Kraska dodał, że będą kolejne dostawy leku. „Wiem, że została już podpisana także umowa między Unią Europejską, a firmą, która produkuje ten lek, na następną dostawę. Jestem przekonany, że tego leku nie będzie brakowało” – ocenił Waldemar Kraska.

Remdesiwir pierwotnie pomagał w gorączce krwotocznej, wywołanej wirusem Ebola, ale okazał się skuteczny w walce z COVID-19. Blokuje wirusowi możliwość namnażania się, zmniejsza ryzyko powikłań i śmierci w wyniku zakażenia koronawirusem.

Jesienna strategia walki z koronawirusem ma oprzeć się na sieci szesnastu szpitali koordynujących. W nich mają być wykonywane zabiegi operacyjne pacjentom z potwierdzonym wynikiem testu na obecność patogenu. Dotyczyć to ma pacjentów położniczych, ginekologicznych i kardiologicznych. Wiceszef resortu zdrowia powiedział, że rolą szpitali koordynacyjnych ma być „sterowanie przepływem pacjentów” z koronawirusem.

„Szpitali będzie 16, tyle Ile jest województw. Wiemy, że czasem jest tak, że lekarz na pierwszym poziomie, czyli w szpitalu powiatowym, czy lekarz rodzinny, ma problemy by dowiedzieć się, gdzie pacjent ma być umieszczony. Będzie można zadzwonić do punktu kontaktowego i tam otrzymać informację, że w tym i w tym szpitalu jest wolne miejsce, czeka na pacjenta łóżko. Nie będzie takiego przypadku, że pacjent będzie krążył od szpitala do szpitala” – mówił Waldemar Kraska.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 4 280 nowych zakażeń koronawirusem. Od wczoraj z powodu COVID-19 zmarło osiem osób, a kolejnych 68 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiały 1 144 osoby.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Program 3 Polskiego Radia/d rydz/w kj/w kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520