-0.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Koronawirus: Bieżąca sytuacja na świecie. Biały Dom chce 2,5 miliarda dolarów na walkę z wirusem

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Będąca epicentrum zarażeń koronawirusem chińska prowincja Hubei nadal pozostanie pod ścisłą kontrolą i kwarantanną – poinformowała Narodowa Komisja Zdrowia w Pekinie. Liczba ofiar śmiertelnych w Państwie Środka wzrosła do ponad 2660 osób. W całych Chinach odnotowano ponad 77500 zarażeń patogenem.

W prowincji Hubei ponownie stwierdzono wzrost nowych przypadków zarażenia koronawirusem. Wczoraj patogen wykryto u prawie 500 nowych pacjentów . To o 100 osób więcej niż dzień wcześniej. Znacznie zmniejsza się jednak liczba zakażeń poza Hubei. W poniedziałek w całych Chinach stwierdzono zaledwie 9 przypadków zarażenia. W ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa w Chinach zmarło 71 osób, z czego 68 w prowincji Hubei. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia deklaruje, że Hubei i miasto Wuhan wciąż pozostaną pod ścisłą kontrolą. Niepokojące dane dotyczą liczby pracowników chińskiej służby zdrowia, którzy zostali zarażeni patogenem. Według danych oficjalnych zarażonych koronawirusem jest około 3000 lekarzy i pielęgniarek.

 

*

W Korei Południowej, która zmaga się z koronawirusem odnotowano już prawie 900 przypadków zarażenia patogenem. Do tej pory zmarło tam 9 osób. Południowokoreańskie władze zapowiedziały, że zamierzają objąć testami na obecność patogenu ponad 200 000 członków grupy religijnej, którą łączy się z masowymi zachorowaniami.

Władze Korei Południowej wyjaśniają, że około 60 procent pacjentów zakażonych koronawirusem to członkowie Kościoła Shincheonji. To organizacja zaliczana do tzw. nowych ruchów religijnych. Kościół ten przez krytyków nazywany jest sektą. Do większości zakażeń doszło w mieście Daegu pośród członków wspólnoty religijnej, która uczestniczyła w nabożeństwach z kobietą zarażoną koronawirusem. Zwierzchnicy organizacji religijnej zgodzili się na udostępnienie władzom danych osób należących do wspólnoty. Południowokoreańskie media szacują, że Kościół Shincheonji liczy około 215 000 wyznawców. Wiceminister zdrowia Korei Południowej zapowiedział, że w pierwszej kolejności w ciągu najbliższych 24 godzin testami objętych zostanie około 1300 członków wspólnoty religijnej w Daegu, którzy już teraz mają symptomy przypominające zarażenie koronawirusem.

 

*

 

Biały Dom zwrócił się do Kongresu o 2,5 miliarda dolarów na walkę z koronawirusem. Pieniądze mają być przeznaczone na opracowanie szczepionki, zakupy zaopatrzenia oraz sprzętu medycznego.

„Priorytetem prezydenta Trumpa jest ochrona kraju, działamy bardzo agresywnie, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa w Stanach Zjednoczonych” – napisał dyrektor biura budżetowego Białego Domu Russell Vought we wniosku do Kongresu. Vought poinformował, że znaczna część funduszy na walkę z epidemią zostanie przeznaczona na wynalezienie, testy i produkcję szczepionki przeciwko wirusowi. Demokraci w Kongresie uznali jednak wniosek za niewystarczający. Ich zdaniem 2,5 miliarda dolarów to zbyt mało, by ochronić Amerykanów przed śmiertelnym zagrożeniem. Według Demokratów Biały Dom nie ma planu skoordynowanej odpowiedzi na potencjalną epidemię w USA.

W Stanach Zjednoczonych liczba przypadków zarażenia koronawirusem wzrosła do 54. Większość to pasażerowie statku wycieczkowego Diamond Princess, który zostali ewakuowani z Japonii do USA. Zostali oni poddani kwarantannie w Kalifornii i Teksasie. Prezydent Donald Trump napisał na Twitterze, że koronawirus jest w Stanach Zjednoczonych „w dużym stopniu pod kontrolą”.

*

Do Włoch lecą dziś eksperci Światowej Organizacji Zdrowia oraz Unii Europejskiej w związku z epidemią koronawirusa. W tym kraju zmarła siódma osoba zarażona koronawirusem, potwierdzonych przypadków zachorowań jest ponad 200.

Unijna komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides, która poinformowała o misji eksperckiej do Włoch przyznała, że sytuacja w tym kraju budzi niepokój. „Od soboty stały kontakt z włoskimi władzami utrzymuje Komisja, Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób, oraz europejski oddział Światowej Organizacji Zdrowia i analizowany jest rozwój sytuacji” – dodała komisarz. Mimo szybko rozprzestrzeniającego się wirusa Komisja Europejska nie zaleciła ograniczeń w podróżowaniu do Włoch, ani przywrócenia kontroli granicznych w strefie Schengen. Komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz powiedział, że to kompetencje państw członkowskich i dodał – „Ważne jest, by jakakolwiek decyzja jednego państwa była skoordynowana z innymi krajami” – dodał. Wczoraj Komisja Europejska poinformowała też, że przekaże 230 milionów euro na globalną walkę z koronawirusem. Niemal połowa ma być przeznaczona na badania zmierzające do wynalezienia szczepionki.

 

 

IAR/Beata Płomecka/Bruksela /jj

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/jj
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz/Pekin/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520