10.3 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Koronawirus atakuje serce, a przeciwciała zanikają po kilku miesiącach. Naukowcy alarmują

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że miniona niedziela była najgorszym pod względem liczb dniem pandemii koronawirusa na świecie. Liczba zakażeń wzrosła tego dnia o ponad 230 tys., najwięcej w obu Amerykach. Jednocześnie naukowcy odkrywają nowe właściwości koronawirusa.

 

Seria niepokojących informacji dotyczących koronawirusa. Oprócz rekordowego wzrostu liczby zakażeń, pojawiły się wyniki badań naukowców, którzy wskazują, że szczepionka przeciw Covid może zapewnić odporność tylko przez kilka miesięcy, a wirus może atakować także serce chorych, zwłaszcza tych w najcięższym stanie.

Rekord nowych przypadków na świecie

Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia, WHO, w niedzielę liczba nowych potwierdzonych przypadków zakażenia Covid-19 na świecie wzrosła o 230 370. To dobowy rekord od czasu ogłoszenia pandemii koronawirusa.

Najwięcej nowych przypadków zanotowano w obu Amerykach – 142 992. W południowo wschodniej Azji przybyło 33 173 nowych zakażonych, w Europie 18 804, w Afryce 17 884. We wschodnim basenie Morza Śródziemnego odnotowano 5285 nowych przypadków zakażeń

W ciągu całej doby z powodu koronawirusa zmarło na świecie 5285 osób.

Do poniedziałku na świecie odnotowano łącznie blisko 13 mln zakażeń oraz 569 128 zgonów z powodu koronawirusa – informuje Uniwersytet Johna Hopkinsa w Baltimore.

O tym, że epidemia nie gaśnie, a wręcz grozi światu jej druga fala świadczą ostatnie gwałtowne wzrosty zakażeń w różnych krajach, na przykład w Izraelu czy Serbii.

Szczepionka coraz bliżej, ale na jak długo uodporni?

Lekarze i rządy liczą na szybkie wyprodukowanie szczepionki na koronawirusa. Naukowcy brytyjscy pracujący nad szczepionką ufają, że już jesienią i do końca roku uda się wyprodukować 200 mln dawek szczepionki i w trakcie przewidywanej jesiennej fali koronawirusa będzie można zaszczepić przede wszystkim personel medyczny oraz starsze osoby z grup ryzyka. Taki jest plan dla krajów unii Europejskiej.

Okazuje się jednak, że szczepionka nie musi stanowić rozwiązania problemu koronawirusa. Jak informuje BBC, naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu twierdzą teraz, że choroba może wpływać negatywnie na serce osób hospitalizowanych.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Edynburski na ponad 1200 pacjentów w 69 krajach wykazało, że ponad połowa wszystkich pacjentów wykazywała nieprawidłowości w sercu, a 15 procent cierpi na ciężką chorobę serca – informuje BBC. Stacja podkreśla jednak, że badanie obejmowało tylko osoby z ciężkimi przypadkami Covid-19, podczas gdy ogromna większość osób z koronawirusem doświadcza tylko łagodnych objawów.

Nie napawają optymizmem również analizy ekspertów z King’s College w Londynie. Badali oni osoby wyzdrowiałe z koronawirusa i stwierdzili – jak informuje BBC – że liczba przeciwciał koronawirusa u tych osób zaczęła maleć po trzech miesiącach od wyzdrowienia.

Podobnie dzieje się to z innymi infekcjami, np. z przeziębieniem. To może oznaczać, że osoby zaszczepione będą odporne na zakażenie tylko przez kilka miesięcy – sądzą eksperci, cytowani przez BBC.

 

Red. Wojciech Rogacin PolskaPress AIP/Fot. Malgorzata Genca / Polska Press

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520